Фалшивите новини вредят на доверието към медиите в САЩ и

...
Фалшивите новини вредят на доверието към медиите в САЩ и
Коментари Харесай

Фалшивите новини вредят на доверието към медиите, предимно в интернет 


Фалшивите вести вредят на доверието към медиите в Съединени американски щати и по света, само че въздействието, което оказват е надалеч по-неблагоприятно за обществените и онлайн медии спрямо вестниците и малките екрани. Това демонстрира изследване на аналитичната компания „Кантар“, представено от Ройтерс. В изследването са взели участие 8000 души и е извършено в Съединени американски щати, Бразилия, Англия и Франция. От него излиза наяве, че към вестниците, радиата и малките екрани има по-голямо публично доверие спрямо медиите в интернет.

В Съединени американски щати обичайните медии оповестяват за разпространяване на подправени вести онлайн, които са помогнали на Доналд Тръмп да завоюва президентските избори през предходната година. В същото време Тръмп упреква обичайните медии, че бълват подправени вести. 58 на 100 от интервюираните означават, че откакто са осъзнали, че се популяризират подправени вести, те по-малко се доверяват на новинарските истории за политика и избори в обществените мрежи. При обичайните медии процентът е 24 на 100.

Опитите да се жигосат „традиционните новинарски медии“ като „фалшиви новини“ като цяло се провалят, означават създателите на проучването. Проучването прави връзка сред равнищата на по-задълбочено отразяване на новините и доверието. Откритията демонстрират, че по-голям % от хората избират списанията, телевизионните канали, вестниците и радиостанциите поради дълбочината на мненията и анализите в съпоставяне със обществените мрежи.

Но има липса на консенсус и изясненост по отношение на каква тъкмо е дефиницията за подправени вести. Запитани какво показва това, 58 на 100 от респондентите декларират, че се отнася до истории, които съзнателно са измислени от медии. 42% означават, че това са истории, публикувани от някой, който претендира, че е медия. От интервюираните страни в Бразилия е най-голям процентът на хората, които имат вяра, че подправените вести са повлияли на изборите в страната – 69%. В Съединени американски щати процентът е 47 на 100.
news.bg
Източник: barometar.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР