ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за

...
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за
Коментари Харесай

Евгений Кънев: Забелязали ли сте на картата общото между Европа, Русия и Китай ?

ФАКТИ разгласява отзиви с необятен набор от гледни точки, с цел да предизвиква градивни диспути.

Забелязали ли сте на картата общото сред Европа, Русия и Китай?

Да, това, което ги свързва географски е необятният мюсюлмански свят. В края на 90те - времето на края на историята - бях прочел забавен американски разбор, че 20 век е бил век на борбата сред тоталитаризма и демокрацията - а 21 век ще е борба сред религиите. Това ме бе впечатлило, само че го бях не запомнил поради другите действителности тогава.

Това разяснява във " Facebook " Евгений Кънев.

Днес обаче още веднъж си го напомням. Защо муджахидините, които победиха Съюз на съветските социалистически републики благодарение на Съединени американски щати в Афганистан - по-късно се обърнаха против тях? Вярно, не тъкмо те, само че свързаната с тях Ал Кайда. Всъщност, на Осама Бин Ладен му е трябвало много време, до момента в който ги обърне. “Логиката ”? Че Злото в света идва от свръхсилите и че Съединени американски щати не са разнообразни от Съюз на съветските социалистически републики. И щом е било допустимо да бъде надвит Съюз на съветските социалистически републики, за какво да не е допустимо да бъде надвит Съединени американски щати?

И събитията на 11.9.2001 г като че ли ни припомнят за ролята на религиите. Да, тогава войната против терора сякаш съумя. Без обаче да бъдат видяни големите вреди за демокрациите.

(1) За да победи във войната, администрацията на Буш прави две фундаментални неточности.

Първата - която към този момент всички признават - е втората война в Ирак. Без утвърждението на ООН; без да бъде оправдана повода - съществуване на химически оръжия; без да реализира задачите си - а тъкмо противоположното - тази война отвори огромни рани в Близкия Изток; стана мощна антиреклама против полезностите на САЩ; а цените на петрола напомпаха Русия да стартира още веднъж следващия цикъл на войни.

България - като част от обединението на искащите - основана на база единственото в историята задействане на чл.5 на НАТО - също даде свидни жертви и настрои доста хора у нас против Съединени американски щати и Запада.

Втората неточност - фрапантното нарушаване на четвъртата корекция на американската Конституция за неприкосновеността на персоналното пространство. Програмата за наблюдаване на електронните връзки сякаш за попречване на гнет (без никакъв успех) на процедура разреши всеобщо следене на американските жители. Тези практики бяха изобличени обаче не от американското общество, а от аферата Уикилийкс, осъществена без подозрение благодарение на съветските служби. Преследването на Асанж и бягството на Сноудън в Русия - още повече компрометира Съединени американски щати в очите на света.

(2) За потребностите на следенето бяха предоставени от американската страна поръчки на Силициевата котловина и това даде началото на растежа на тези бизнеси, чиито притежатели в този момент ръководят Съединени американски щати. Фирмата Палантир - на база обработка на огромни данни (big data) разреши откриването на Бин Ладен чак през 2011 година ( откакто Буш за 10 години война не го откри). В същото време стартира неудържимият напредък на обществените мрежи.

(3) През същата 2011 г стартира Арабската пролет - с помощта на мрежите. Но след триумфите в Северна Африка, в действителност Близкият Изток се трансформира в кървава баня. Пак с помощта на мрежите въстана Москва против преизбирането на Путин. И тук приливът против диктатурите се обърна против демокрациите.

Вълната от бежанци от Близкия Изток аргументи огромни земетресения в Европа. Започна да се изостря отношението към мюсюлманите - и рецензия към толерантността по принцип.

(4) Последвалата вълна от гнет беше обвързвана с мигрантите, въпреки че в всеобщия случай основите причинители бяха локални мюсюлмани, най-често араби - деца на остарели емигранти, които не са съумели да се интегрират в западните общества. Почти постоянно - привлечени за гнет посредством обществените мрежи. Засилват се раздялите в Европа. Започва възходът на крайнодесните.

(5) И стигаме до днешно време. Религиозният фанатизъм към този момент не е единствено ислямски. Дори християнската вяра става оръжие на путинската агитация, а скоро и на консервативните среди в Съединени американски щати. Но не като война сред религиите. А като война против демокрацията.

На оръжие не са взети възпитанието в добродетели за обич към Бог и третирането на хората като равни пред него. А назад - втълпяване на ненавист към другите, към другите.

И по този начин, в действителност религията възражда сякаш консерватизма, само че действително фашизма.

Бъдещето?

Според съветската агитация - следва конвергенция на Севера - Русия, (реформирана) Европа и Съединени американски щати на база християнството против другите религии от Юг.

Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР