Европейският съюз трябва да остане единен и да не се

...
Европейският съюз трябва да остане единен и да не се
Коментари Харесай

Хвалби и благодарности си размениха премиерите на България и Полша

Европейският съюз би трябвало да остане обединен и да не се движи на " две скорости ", споделиха пред публицисти министър председателите на България и на Полша Бойко Борисов и Беата Шидло след среща в Министерски съвет.
 
Беата Шидло похвали България за положителната отбрана на границата на Евросъюза и съобщи, че страната ни е изцяло готова да стане член на Шенген.
 
„ Днешната ни среща сподели, че България и Полша имат доста общи неща. Двете страни считат, че единността е основа за бъдещето на Европейски Съюз “, сподели Шидло.
 Беата Шидло БГНЕС
„ За нас е значимо да бъдем дружно - имаме общи тематики като инфраструктурата, обществената политика и несъмнено сигурността. Благодаря,че България се оправя със отговорностите си за отбрана на външните граници на Европейски Съюз. Това демонстрира, че посредством ангажираност може да се води ефикасна политика. България би трябвало да влезе в Шенген. Политиката към Западните Балкани е нужно да бъде амбициозна и отворена “, сподели министър председателят на Полша.
 
Благодаря за признанието че България е най-хубавата външна шенгенска граница, сподели от своя страна Бойко Борисов.
 Бойко Борисов и Беата Шидло БГНЕС
„ Обръщам се и към служащите и миньорите в Стара Загора с цел да им кажа, че обсъдихме тематиката на минната промишленост и на ТЕЦ-овете, и ще се опитам да ги спасим “, сподели Борисов.
 
„ С доста такт, с диалози и с взаимни взаимни отстъпки при диалозите си сътрудниците от Западна Европа обясняваме, че страните от Балканите се нуждаят от късмет за интеграция, другояче жителите им ще отидат при тях. Ако младежите нямат вероятност, те ще отидат в други страни. Рецептата е присъединение, свързване, туризъм, просвета и бизнес. Ние с Полша сме минали по този път “, сподели Борисов.
 Бойко Борисов и Беата Шидло БГНЕС
Обсъдихме и срещата с френския президент Еманюел Макрон във Варна. Беата Шидло ми благодари, че тогава защитихме Полша, сподели Борисов.
 
„ Трябва да се откри рационален компромис сред страните от Европейски Съюз. Категорични сме, че където сме се забавили, са нужни повече старания, само че Европа би трябвало да остане единна и всички ние да се усещаме равнопоставени членове на Европейски Съюз. Компромисът и разбирателството и главният принцип за единение може да ни помогне доста “, добави той.
 Бойко Борисов и Беата Шидло БГНЕС
Нашето обръщение е единение и взаимност, сподели министър председателят на Полша. Европейски Съюз е скъп за всички нас, добави тя.
 
„ България и Полша могат да се похвалят с доста положителни достижения в стопанската система. Двете страни ще се поддържат по казуса на минното дело и на енергетиката, тъй като имаме и проекти за промени. България е образец за това по какъв начин е решила въпроса с миграцията и със отбрана на границите. Ние сме отворени за компромис и за диалози във връзка с командированите служащи в други страни на Европейски Съюз “, добави Шидло.
 
Бих разделил страните в Европейски Съюз на дисциплинирани на недисциплинирани, сподели от своя страна Борисов. „ Много пъти съм поставял на масата на диалозите в Европейски Съюз въпроса за спазването на критериите от Маастрихт. България си е написала домашното и прецизно съблюдава разпоредбите. Добрият звук и компромисът водят постоянно до по-добър резултат “, уточни той.
 Бойко Борисов и Беата Шидло БГНЕС
Според всички, които са виждали нашата граница се вижда, че ние сме безусловно подготвени за Шенген, съобщи още той. България е изпълнила всички критерии за Шенген и това е казано на най-високо равнище в Европейския парламент. Ние изпълняваме всички индикатори и не представляваме никакъв риск за Еврозоната, добави Борисов.
 
„ Смятаме, че някои страни се пробват да разделят Европа, с цел да защитят своите ползи, а съгласно нас най-важното е единството “, сподели Беата Шидло. Дискусиите се вършат с взаимно почитание и извършване на отговорностите, добави тя. Нашите страни са образец по какъв начин извършват отговорностите в стопански политики, добави Шидло.
 
„ Ние се съгласихме 1200 - 1300 мигранти да дойдат в България. Но на всички по време на Съветите на Европейски Съюз приказвах, че е нужно затваряне на границите и влизане единствено през Граничен контролно-пропусквателен пункт и при цялостна инспекция на влизащите дали бягат от война. Икономическите имигранти са друга тематика, те могат да отиват там където биват желани. Ние защитихме нашата граница и това струваше на Европейски Съюз минималните 160 милиона евро, а на други страни бяха дадени милиарди и то без особена изгода “, уточни Борисов.
 Бойко Борисов и Беата Шидло БГНЕС
Спасението на другите страни от Европейски Съюз минава през това и други страни да доближат по-висок стандарт, другояче натискът ще остане върху тях, уточни българският министър председател. „ Затова съм благодарил на всички представители на страните - донори в Кохезионните фондове “, сподели той.
 
Говорихме за нашите отговорности към НАТО, сподели Шидло.
 
„ Полша дава 2 % от Брутният вътрешен продукт за сигурност. Благодаря на България за поддръжката и по тази причина, че имаме някаква сигурност по Източния и Южния фланг на Пакта. Нужна ни е идентична сигурност и на двата фланга. В Полша и Балтийските страни сме доста обезпокоени от това, което се случва в Русия и в Украйна. Благодаря на премиера Борисов за ясната позиция на България по отношение на взаимната отговорност. Полша е срещу свалянето на глобите против Русия, до момента в който не бъдат изпълнени Минските съглашения за Украйна “, съобщи Шидло.
 
Вишеградската четворка също има разнообразни отзиви за глобите против Русия, уточни от своя страна Борисов.
 
„ По въпросите, свързани с НАТО ние изпълняваме прецизно своя ангажимент. Другата тематика, за глобите против Русия, може да бъде повдигната на нашето председателство, сподели той. Със спокоен и прагматичен звук би трябвало да бъде открито решение “, добави той.
 Бойко Борисов и Беата Шидло БГНЕС
Източник: dariknews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР