ЕС не успя да постигне съгласие по нов пакет от санкции срещу Русия
Европейският съюз не е съумял да завърши новите ограничавания за фирмите и петролните танкери, които оказват помощ на Русия във войната ѝ против Украйна, оповестиха трима дипломати за Politico.
До забавянето се стигна, откакто две страни от Европейски Съюз - Латвия и Литва отхвърлиха да поддържат пакета, защото в него се удължава действието на наредба, която разрешава на западни компании да продължат да работят в Русия макар съществуващите наказания.
Отбелязва се, че тази уговорка в началото е била предопределена за сдружения, които биха желали да се откажат да правят активност в Руската федерация, само че не могат да го създадат по разнообразни аргументи. Критиците настояват, че с тази малка врата се злоупотребява и тя дава на фирмите прекомерно огромно политическо прикритие, с цел да останат в страната.
Останалата част от пакета е ориентирана основно към наказания против сдружения и кораби, участващи в заобикалянето на съществуващите ограничения на Европейски Съюз против Москва. В черновата на листата се афишират проектите за повече от двойно увеличение на броя на танкерите за петрол и газ в черния лист, като общият им брой ще доближи 75.
Преговорите обаче се провалиха, откакто две балтийски страни желаеха да блокират подновяването на " проруска уговорка “, която разрешава на корпорациите от съюза да продължат да работят в Русия.
Други страни членки, в това число Германия и Франция, не пожелаха да преглеждат въпроса на този стадий. Дипломат от Брюксел съобщи:
" За страдание не успяхме да приемем 15-я пакет от наказания, защото Латвия и Литва не се съгласиха с него. В същото време Европейската комисия даде обещание да вземе поради настояването им за гаранции за прекъсване на някои дерогации в 16-я пакет “.
Изданието показва, че освобождението е въведено за първи път през декември 2022 година и към този момент е удължавано три пъти, което съгласно съперниците е дало на компаниите задоволително време да прекратят активността си в Русия.
Междувременно Словакия желае удължение на друго изключение от глобите, което ѝ разрешава да изнася пречистен съветски нефт за прилежаща Чехия. Братислава упорства, че тази малка врата е нужна, с цел да може единствената ѝ рафинерия, благосъстоятелност на унгарската MOL Group да продължи да работи, само че Прага удостовери, че желае да приключи съглашението.
Очаква се пакетът от наказания да бъде разискван на идната среща на външните министри на Европейски Съюз на 16 декември.
Източник „ Фокус “