Европейският парламент прие днес с 575 гласа „за“, 33 „против“

...
Европейският парламент прие днес с 575 гласа „за“, 33 „против“
Коментари Харесай

Европейският парламент прие доклад за сексуалното насилие над кипърски жени по време на турската военна операция през 1974 г.

Европейският парламент одобри през днешния ден с 575 гласа „ за “, 33 „ срещу “ и 43 „ въздържал се “ отчет, отдаден на половото принуждение над кипърски дами по време на турската военна интервенция в Кипър през 1974 година

Докладът приканва за признание на претърпяното от жертвите, запазване на историческата памет и обезпечаване на подобаваща поддръжка за потърпевшите. Всичките шестима кипърски евродепутати поддържаха документа.

По време на пленарния спор докладчикът по тематиката - гръцкият евродепутат Елеонора Мелети, съобщи, че отчетът е отдаден на дамите и девойките, станали жертви на принуждение по време на събитията от 1974 година, и прикани Европейския парламент да поддържа напъните за признание на тяхната орис.

В хода на дебата бяха изразени разнообразни позиции. Част от евродепутатите подчертаваха върху нуждата от търсене на историческа правдивост и поддръжка за жертвите, а други приканиха да бъдат приети всички случаи на полово принуждение, осъществени по време на спора, без значение от етническата принадлежност на потърпевшите, като подчертаха смисъла на помиряването сред двете общности на острова.

Кипър е разграничен на две елементи от 1974 година, когато турската войска нахлува в северната част на острова като реакция на държавен прелом, целящ присъединението на Кипър към Гърция. През 1983 година в северната част на острова едностранно е оповестена Севернокипърска турска република (СКТР), приета единствено от Анкара. Турция упорства за решение на кипърския въпрос посредством основаване на две страни, до момента в който Република Кипър и Гърция поддържат позиция за федеративно решение. Последният кръг от договарянията беше в швейцарския курорт Кран Монтана през 2017 година, който обаче приключи с крах.
Източник: bta.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР