Европейският парламент прие днес първия по рода си закон за

...
Европейският парламент прие днес първия по рода си закон за
Коментари Харесай

Европарламентът прие първия закон за свободата на медиите

Европейският парламент одобри през днешния ден първия по рода си закон за свободата на медиите, чиято цел е да пази публицистите, да се бори с политическата интервенция в публицистичните решения и да усили прозрачността на собствеността на медиите, съобщи „ Франс прес ”.

Текстът беше признат от евродепутатите на пленарната сесия на Екологичен потенциал в Страсбург с 464 гласа „ за ”, 92 „ срещу ” и 65 „ въздържал се ”. 

Законът ще забрани публицистите да бъдат следени с шпионски програмен продукт, ще задължи страните членки да подсигуряват публицистичната самостоятелност на медиите и ще сътвори нов орган, който да следи за свободата на пресата на европейско равнище.

„ Не би трябвало да си затваряме очите пред обстоятелството, че свободата на печата е застрашена в целия свят, в това число и в Европа. Убийството на Дафне Галиция в Малта, офанзивите против свободата и плурализма на пресата в Унгария и доста други неща демонстрират това ясно ”, съобщи немският евродепутат Сабине Ферхайен, докладчик по текста.

„ Не беше елементарно да се стигне до този миг. Законът имаше доста съперници, в случай че не и врагове ”, съобщи заместник-председателят на Комисията Вера Йоурова, която дава отговор за полезностите и прозрачността. Крайнодесните евродепутати упрекнаха Европейски Съюз, че е превишил пълномощията си, като е приел закон по тематиката.
Източник: lupa.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР