Европейската централна банка прие най-голямото увеличение на лихвите в своята

...
Европейската централна банка прие най-голямото увеличение на лихвите в своята
Коментари Харесай

ЕЦБ обяви рекордно увеличение на лихвите

Европейската централна банка одобри най-голямото нарастване на лихвите в своята история,  предаде Си Ен Би Си.

Централната банка увеличи лихвите със 75 базисни пункта, което значи, че депозитната рента, която е от решаващо значение за паричната политика, към този момент става 0,75%. Заемната рента става 1,5%, а лихвата на ЕЦБ по интервенциите за рефинансиране, известна още като „ репо рента “, се подвига до 1,25%.

„ Тази съществена стъпка слага началото на прехода от преобладаващото мощно удобно равнище на лихвените проценти към равнища, които ще обезпечат навременното връщане на инфлацията към средносрочната цел на ЕЦБ от 2% “, се споделя в изказване на финансовата институция.

От ЕЦБ прибавят, че чакат „ в допълнение повишение на лихвените проценти, защото инфлацията остава прекомерно висока и е евентуално да остане над задачата за нескончаем интервал от време “.

Увеличението на лихвите със 0,75% бе значително предстоящо от пазарите, като то идва след покачване с 0,50% през юли.  Централната банка, която дефинира паричната политика за 19-те страни, употребяващи еврото, поддържа лихвите на извънредно ниски равнища от 2014 година насам в опит да подтиква разноските и да се бори с ниската инфлация.

Сега централната банка е изправена пред доста друг проблем, защото потребителските цени в еврозоната се повишиха с 9,1% през август, поставяйки девети следващ връх.

Инфлацията се подтиква от бързият растеж на цените на силата, които скочиха след нахлуването на Русия в Украйна през февруари. Повишаване на цените се следи и в области като храни, облекла, коли, домашен уреди и услуги. Сред факторите, съдействали за растежа на цените, са и проблемите с веригата за доставки и странични резултати от скорошните горещи талази.

Ходът на ЕЦБ демонстрира, че е подготвена да пожертва напредък, с цел да се пребори с този инфлационен.

Брутният вътрешен артикул в еврозоната се е нараснал с 0,8% през второто тримесечие, само че доста анализатори споделят, че рецесията в еврозоната е съвсем неизбежна през идващите месеци, защото покупателната дарба на потребителите е намаляла, а бизнесът трансферира по-високите индустриални разноски върху тях.

Както и в Съединени американски щати, предизвестията за криза идват макар извънредно стегнатия пазар на труда, като безработицата в целия блок е на рекордно ниско равнище от 6,6%.

Повишаването на лихвения % в четвъртък задържа ЕЦБ под нейния „ безпристрастен “ лихвен % сред 1% и 2%.

Константин Файт, портфолио управител в капиталовата компания Pimco, сподели пред Си Ен Би Си, че в границите на ЕЦБ към този момент е признато, че депозитната рента ще навлезе в този диапазон преди края на годината.
Източник: manager.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР