Европейската комисия съобщи, че продължава действията по четири наказателни процедури

...
Европейската комисия съобщи, че продължава действията по четири наказателни процедури
Коментари Харесай

В ход са наказателните процедури на ЕК срещу България

Европейската комисия заяви, че продължава дейностите по четири наказателни процедури против България, свързани с премахването на терористично наличие онлайн, достъпа до юрист при задържане, битката с расизма и положението на морските води.

ТЕРОРИСТИЧНО СЪДЪРЖАНИЕ ОНЛАЙН

Комисията приканва България, Кипър и Словения да изпълнят отговорностите си по въпроса с разпространяването на терористично наличие онлайн. Европейските правила в тази област влязоха в действие от юни 2022 година и плануват сходно наличие в Европейски Съюз да се отстранява до един час след приемане на съответното предписание от локалните управляващи. Комисията предприе наказателни процедури през януари предходната година против 22 страни от Европейски Съюз. Според Европейска комисия посочените три страни не са изпълнили напълно отговорностите си и в този момент разполагат с два месеца, с цел да подхващат нужните ограничения. В противоположен случай комисията може да отнесе случаите до Съда на Европейски Съюз, се показва в известието.

ДОСТЪП ДО АДВОКАТ

Европейска комисия през днешния ден прикани нашата страна да вкара вярно европейските правила за достъп до юрист при положение на задържане. Правилата плануват арестуваните да имат достъп до отбрана от най-ранните стадии на произвеждане по силата на Европейска заповед за арест, както и в случай че са обвинени или обвинени по наказателни производства. Така лишените от независимост могат да оповестят за задържането си и да се свържат със своя шеф или с членове на фамилията си или с консул. Според комисията избрани национални ограничения, взети от България, не дават отговор на условията. Според Европейска комисия обсегът на използване на процесуалните гаранции по българското законодателство е прекомерно стеснен. Комисията е на мнение, че има дефекти в българското законодателство във връзка с въвеждането на правото на дейно присъединяване на юрист в хода на следствието. Комисията намира, че опциите за отклонения от правото на достъп до юрист поради потребностите на следствието надвишават рестриктивните мерки, планувани от Европейски Съюз и че условието да се уведоми носителят на родителската отговорност или различен подобаващ пълновръстен за лишаването от независимост на дете не е въведено вярно. Комисията дава на България два месеца, с цел да отговори и да в профил минусите, а при липса на приемлив отговор Европейска комисия може да продължи с наказателната процедура.

БОРБА С РАСИЗМА И КСЕНОФОБИЯТА

Комисията прикани през днешния ден България да вкара вярно законодателството на Европейски Съюз за битка с расизма и ксенофобията. Европейските правила плануват сериозните прояви на расизъм и ксенофобия, като намерено подбудителство към принуждение или ненавист, да се санкционират дейно, пропорционално и възпиращо. Комисията откри тази процедура през февруари 2021 година, а през юли 2023 година България одобри закон за изменение на Наказателния кодекс, който отчасти преодоля минусите, открити от Европейска комисия, се отбелязва в известието. Комисията е на мнение, че законовите промени не дават отговор изцяло на условието расистките и ксенофобските претекстове да бъдат утежняващо събитие за всички закононарушения, или да може такива претекстове да се вземат поради при определянето на наказванията. Комисията дава на нашата страна два месеца, с цел да вземе ограничения, другояче наказателната процедура ще продължи.

МОРСКИ ВОДИ

Комисията прикани нашата страна да отбрани морските води и регистрира, че към този момент не се съблюдават отговорностите за съобщаване на тяхното положение. Държавите от Европейски Съюз са длъжни да дефинират ограниченията за поддръжка на положителното положение на околната среда. Няколко страни не съумяха да показват на Европейска комисия отчети в период и през февруари 2023 година комисията ги предизвести за това. България, Дания, Гърция, Хърватия и Малта до момента не са дали приемлив отговор, като нашата страна е дала обещание да завърши работата по стратегиите до края на предходната година. Комисията дава на България два месеца, с цел да предприеме нужните ограничения, другояче казусът може да бъде отправен до Съда на Европейски Съюз, се разяснява в известието.


Последвайте ни във и

Вече може да ни гледате и в
Намерете ни в
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР