Европейската комисия прие предварителна оценка на искането на България за

...
Европейската комисия прие предварителна оценка на искането на България за
Коментари Харесай

Финансист: Понижаването на инфлацията е риск за бюджета

Европейската комисия одобри предварителна оценка на настояването на България за второто заплащане по Националния проект за възобновяване и резистентност. Европейска комисия откри, че на този стадий осем основни стадия и една цел не са изпълнени приемливо. В случай на несъблюдение на основни стадии и цели Европейска комисия може да предложи отчасти или цялостно прекъсване на заплащания.„ Към момента не губим тези пари вечно, само че се вижда, че тази обстановка води до това, че има огромен късмет в действителност да ги изгубим. Второто заплащане в действителност ще бъде забавено във времето още повече. Дори и да има работещ парламент, има много въпроси по тематиката и няма единодушие. Дадоха се поръчки, че ще се направи процедура по предоговаряне, само че никой нищо не предоговори ”, разяснява в студиото на „ Здравей, България ” финансистът Владимир Сиркаров.

„ България има 1 месец да отговори на усещанията на ЕК спрямо процедурата. В последна сметка Европейска комисия ще вземе решение дали да има цялостен отвод от заплащането или отчасти заплащане. По отношение на бюджета, сумата е от порядъка на 0,5% към недостиг – при 6,2 милиарда лв. недостиг, 4 милиарда лв. са действителни към 31 октомври. В основите на сегашния бюджет беше заложена инфлация от 4,8%, а предстоящата за тази година е 2,5%, като това значи, че има прочут буфер. Европейска комисия на 15 ноември излезе с положителна прогноза, тъй че имаме малко по-малък от упования стопански напредък и много по-малка инфлация. По отношение освен на финансови разноски, само че и за прехрана на ведомства, също има прочут буфер бюджетът да остане в рамките на търпимото ”, изясни икономическият консултант в Българската стопанска камара Щерьо Ножаров.

Според Сиркаров от позиция на напрежението по линия на обществените финанси, към този момент сме във фискална рецесия. „ Със сигурност напрежението от политическата обстановка ще даде и икономическо отражение. В края на идната година има заплаха от изпадане в свръх недостиг – над 3% в случай, че няма политическата воля да се каже каква ще е бюджетната рамка такава, че тя да бъде в границите на 3% ”, сподели още той.

По думи на Ножаров умереното възобновяване на стопанската система на Европейски Съюз ще възвърне и износът от България.

„ Понижаването на инфлацията е риск за бюджета ”, съобщи Сиркаров.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР