Европейската комисия предложи скъсяване на валидността на COVID сертификата за

...
Европейската комисия предложи скъсяване на валидността на COVID сертификата за
Коментари Харесай

COVID сертификатът става по-кратък, нови правила за пътуване с деца

Европейската комисия предложи съкращаване на валидността на Коронавирус документа за пътешестване в Европейски Съюз и ново схващане за изцяло имунизиран, което ще изисква трета доза.

Сертификатите на имунизираните ще се признават до 9 месеца след втората доза от Нова година, в случай че страните членки одобрят предлагането. След влизане в действие на измененията за изцяло имунизирани ще се считат хората, които имат три дози, а не както до момента две дози от имунизациите на " Бионтех " / " Пфазер ", " Модерна " и " Астра Зенека " и тези с две дози, в случай че първата сложена е едноразовата " Джонсън и Джонсън ", стана ясно в четвъртък.

Досега за пътешестване на имунизираните не се предвиждаше период за годност, до момента в който за преболедувалите той беше закрепен на 180 дни, а за тестващите се сред 48 и 72 ч според от теста.

Документите на имунизирани с други ваксини, които не са утвърдени в Европейски Съюз, ще се признават по избор на управляващите в обособените страни, сподели Комисията, отхвърляйки по-ранни известия, че ще се одобряват и утвърдени от СЗО ваксини против COVID-19, които не са лицензирани в Европейски Съюз, каквито са индийските и китайските ваксини.

Новите данни, оповестени в сряда от европейската здравна организация, са причина Комисията да предложи проверка на разпоредбите за европейския документ, които в този момент би трябвало да бъдат утвърдени от страните членки.

Бустерни дози

Еврокомисията е решила да даде спомагателни три месеца на страните да реорганизират имунизационните си акции, тъй че имунизираните да имат опция да си сложат бустер и да продължат да пътуват. Така се получава срокът на годност от девет месеца, изясни еврокомисарят за правораздаването Дидие Рейндерс, който дава отговор и за свободното пътешестване.

Засега валидността на документите на хора с бустерна доза няма да бъде обвързана със период в очакване на научни данни, които да потвърдят продължителността на имунитета, създаван от подсилващата доза. Европейският лекарствен регулатор съобщи в сряда, че броят на антителата се утроява след бустера и евентуално ще е задоволителен за предотвратяване до края на студения сезон в Европа.

Комисията предложи на всички страни да отворят имунизационните си акции за слагане на бустерни дози до цялото си население над 18 година, а освен до възрастните хора и до уязвимите, на европейските здравни управляващи. " Много е значимо националните тактики за имунизиране да се приспособяват, тъй че всеки да може да получи достъп до трета доза шест месеца след първичната си имунизация ", съобщи Дидие Рейндерс.

Пътуване с деца

За фамилните пътувания с деца се предлага децата до 6 година да не бъдат обект на инспекции и да могат да пътуват съгласно изискванията, при които са допускани родителите или придружителите им. Децата от шест до 12 години ще би трябвало да имат европейски Коронавирус документ за имунизиране, преболедуване или тестване, в случай че идват от тъмночервени зони с висок риск от разпространяване на инфекциите.За останалите зони с по-нисък риск, те ще могат да пътуват без документ за Коронавирус статус. За децата над 13-годишна възраст ще важат изискванията за пълнолетните жители, изясни Рейндерс.

Хората, които нямат европейски документ също ще могат да пътуват, само че ще би трябвало да се тестват преди и след пътешестване и да се самоизолират в карантина съгласно условията на страната, до която пътуват.

Карта на риска

Европейската комисия предлага смяна и в оценката на риска от COVID-19 да се включи и степента на имунизиране на популацията. Досега като критерии се използваха заболеваемостта, % на позитивни проби и общия брой на осъществявани проби по отношение на броя на популацията. Европейската здравна организация разгласява всяка седмица карта на риска, в която той се прави оценка в четири цвята съгласно разпространяването на вируса.

 Европейската здравна организация всяка седмица издава карта на риска от COVID-19, в която той се прави оценка като най-нисък в зелените зони, а най-голям в тъмночервените. Над 500 инфектирани на 100 хиляди население е прагът за влизане в тъмночервена зона. Сега фактор за оцветяването става и степента на имунизация
© ecdc.europa.eu

Европейската здравна организация всяка седмица издава карта на риска от COVID-19, в която той се прави оценка като най-нисък в зелените зони, а най-голям в тъмночервените. Над 500 инфектирани на 100 хиляди население е прагът за влизане в тъмночервена зона. Сега фактор за оцветяването става и степента на имунизация

Най-ниска заплахата за заразяване е в зелената зона - от 50 до 75 инфектирани на 100 хиляди население и под 4% позитивни проби. В оранжевата разпространяването на вируса е от 75 до 200 на 100 хиляди поданици, а в алената от 200 до 500. За най-високорисковата, мрачно алена зона, където инфектираните са над 500 на 100 хиляди поданици, страните членки могат да вкарват спомагателни условия за проби и карантиниране на идващите, заяви Европейската комисия. Неваксинираните от тъмночервени зони могат да бъдат наложително карантинирани след идването си.

Европейската комисия чака новите правила да влязат в действие от 10 януари.

Рейндерс обаче акцентира, че те ще важат единствено за пътешестване, само че не и за пребиваването в европейските страни, където в действие са национални правила. " Това, че можете да пътувате от една страна в друга, не значи, че ще имате достъп до всички места в нея. Това е национално решение ", сподели еврокомисарят.
Наскоро Австрия разгласи, че след Нова година няма да позволява неимунизирани и ваксинирани с една доза " Джонсън и Джонсън " до ски курортите, а Франция изисква три дози за хората над 55 година, които желаят да посещават културни средища и заведения.

Всичко, което би трябвало да знаете за:
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР