Европейската комисия подобри значително прогнозата си за представянето на икономиките

...
Европейската комисия подобри значително прогнозата си за представянето на икономиките
Коментари Харесай

Сянката на COVID започва да се вдига от европейската икономика

Европейската комисия усъвършенства доста прогнозата си за представянето на стопанските системи на страните от Европейски Съюз в пролетната си прогноза, оповестена през днешния ден.

През февруари в зимната прогноза Еврокомисията разгласи, че чака Европейски Съюз да завърши годината с растеж от 3,7% и с 3,9% през 2022 година Актуалните данни обаче демонстрират, че възобновяване на стопанската система ще се случи по-бързо. Очаква се тази година Брутният вътрешен продукт да нарасне с 4,2%, до момента в който през идната – с 4,4%.
Прогноза на Европейска комисия за представянето на най-големите търговски сътрудници на България   Прогноза за растеж на Брутният вътрешен продукт (%)  Български експорт през 2020 година (млрд. лева.)2021 г.2022 г.1Германия8.783.40%4.10%2Румъния4.985.10%4.90%3Италия3.764.20%4.40%4Гърция3.654.10%6%5Франция2.105.70%4.20%6Белгия1.884.50%3.70%7Нидерландия1.442.30%3.60%8Полша1.364%5.40%9Испания1.315.90%6.80%10Чехия1.273.40%4.40%Източник: Национален статистически институт, Европейска комисия 
„ Сянката на Коронавирус над  европейската стопанска система стартира да се подвига “, разяснява еврокомисарят по икономическите въпроси Паоло Гентилони.

Наскоро огромна част от страните в Европейски Съюз оповестиха, че отстраняват нова част от противоепидемичните ограничения. Гърция приема туристи от този петък. Белгия ще отстрани съвсем всички ограничения от 9 юни. Границата сред Испания и Португалия също беше отворена още веднъж.

Сред 10-те съществени външнотърговски сътрудници на България, които образуват 85% от износа ни към Европейски Съюз и близо 60% от общия експорт на страната ни, най-силна прогноза за развиването на стопанската система през тази година има Испания. Най-важната за българските експортно насочени компании немска стопанска система също сензитивно ще се възвърне – с над 3% през 2021 година и с 4,1% през идната година.

Основен проблем обаче в идните години ще бъдат държавните задължения. Средното за Европейски Съюз равнище дълг към Брутният вътрешен продукт ще се увеличи до 94% до края на годината. Най-много това ще се усети в Гърция – там това съответствие ще бъде 209% до края на 2021 година, а в Италия – 160%.

Комисията регистрира, че съществуват редица опасности, като да вземем за пример дали няма да зародят нови по-опасни варианти на вируса и какъв брой дълго имунизациите ще работят.

 
Източник: manager.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР