Европейската комисия одобри 16 млн. евро държавна помощ в подкрепа

...
Европейската комисия одобри 16 млн. евро държавна помощ в подкрепа
Коментари Харесай

ЕК разреши България да подкрепи с €16 млн. разширяването на газохранилището в Чирен

Европейската комисия утвърди 16 млн. евро държавна помощ в поддръжка на разширението на газохранилището на " Булгартрансгаз " в Чирен , оповестиха от комисията. Мярката е утвърдена според разпоредбите на Европейския съюз за държавната помощ.

" Булгартрансгаз " ще влага към 285 млн. евро за разширение на потенциала на газохранилището в Чирен , което е единственото оборудване за предпазване на природен газ в България. Очаква се потенциалът за предпазване да нарасне от 550 млн. на 1 милиарда кубични метра. Ще бъде повишен и потенциалът за евакуиране и подаване на природен газ в мрежата.

България уведоми Европейска комисия за проектите си да поддържа инвестицията на " Булгартрансгаз " с 9-годишна обществена гаранция по заема за финансиране на мярката в размер на 16 млн. евро . Целта е да се подсигурява сигурността на доставките на газ, да се ускори конкуренцията на пазара на газ, в това число с помощта на по-голямата интеграция на оборудването към мрежата, и да се насърчи търговията с газ в района.

Разширяването на газохранилището в Чирен е план от общ интерес ( " ПОИ " ), включен в петия лист на ПОИ. ПОИ имат за цел завършването на европейския вътрешен енергиен пазар, с цел да се помогне на Европейски Съюз да реализира задачите си в региона на енергетиката и климата.

Комисията откри, че българската скица е нужна и подобаваща за улеснение на вложенията на " Булгартрансгаз " в оборудването му за предпазване на природен газ. Освен това Европейска комисия стигна до заключението, че схемата е пропорционална, защото помощта ще бъде лимитирана до нужния най-малко, с цел да се подсигурява инвестицията в оборудването, и няма да има неоправдани негативни резултати върху конкуренцията и търговията в Европейски Съюз.

На 21 юли министърът на енергетиката Румен Радев даде началото на разширението на надземната част на газохранилището в Чирен, напомня Българска телеграфна агенция.

Оттогава започнаха същинските строителни действия по създаване на новата инфраструктура от надземната част. По думите на министър Радев планът е припознат като един от най-значимите в региона на енергетиката в Европа.

Целта на разширението на потенциала е да се усили размерът на дейния газ до 1 милиарда куб. метра, както и на дневния потенциал на рандеман до 10 млн. куб. метра.
Източник: euronewsbulgaria.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР