Европейската комисия дава България на съд!
Европейската комисия дава България на съд дружно с още 6 страни-членки. Държавите са дадени на Съда на Европейски Съюз по тази причина, че не са транспонирали в законодателствата си директивата за необслужваните заеми.
Целта на директивата е да бъде насърчено развиването на добре работещ второстепенен пазар за необслужвани заеми посредством определяне на правила за лицензиране и контрол на купувачите на заеми и лицата, обслужващи заеми.
Освен това, в директивата се планува съгласуван набор от критерии, които разрешават на лицата, обслужващи заеми, да реализират трансгранично предложение на необслужвани заеми.
Комисията е изпратила и две стимулирани мнения до България.
В първото тя упорства за транспониране на разпоредбите на Европейски Съюз за ускорение на разрешителните процедури за енергийни планове за възобновими източници, а във второто – да завърши транспонирането на поправките на директивата за възобновяване и превръщане на проблематични банки. Ако няма резултат, Комисията може да даде страната ни на съд.
Останалите страни с изключение на България са Испания, Унгария, Нидерландия, Австрия, Португалия и Финландия.
Държавите членки трябваше да транспонират директивата до 29 декември 2023 година Към днешна дата множеството страни — членки на Европейски Съюз, оповестиха за цялостното транспониране на директивата. България, Испания, Унгария, Нидерландия, Австрия, Португалия и Финландия обаче към момента не са уведомили Комисията за цялостното транспониране на директивата в националното си законодателство.
На 24 януари 2024 година Европейска комисия изпрати публични уведомителни писма на тези страни членки, а през юли 2024 и стимулирани мнения. Комисията смята, че досегашните старания на националните органи на тези страни членки са незадоволителни, и заради това предявява иск против тях пред Съда на Европейския съюз.
При предявяването на искове пред съда на Европейски Съюз против България, Испания, Унгария, Нидерландия, Австрия, Португалия и Финландия, Комисията ще изиска от Съда да наложи финансови наказания във връзка с тези страни членки.
Размерът на всяка глоба беше изчислен, като бяха взети поради тежестта и продължителността на нарушаването и възпиращото деяние, съгласно с платежоспособността на страната членка.
Източник – БНР, Българска национална телевизия
Още вести четете в: България, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News![](/img/banner.png)
![Промоции](/data/promomall.png?5)