Европа учреди Международна комисия по претенции за военните щети в

...
Европа учреди Международна комисия по претенции за военните щети в
Коментари Харесай

България не подкрепи комисията за обезщетяване на Украйна за вредите от войната


Европа учреди Международна комисия по искания за военните вреди в Украйна - нов интернационален орган в границите на Съвета на Европа, който ще преглежда и прави оценка искове за опустошения, загуби и пострадвания, породени от съветската експанзия, и ще дефинира размера на дължимите компенсации.

Конвенцията за основаването ѝ беше подписана от 34 страни и Европейския съюз. Засега България не се е включила. От страните членки на Европейски Съюз, отвън подписалите останаха още Унгария, Словакия и Чехия.

Подписването на Конвенцията за основаване на Международна комисия по искания се състоя във вторник в Хага по време на дипломатическа конференция, съорганизирана от Съвета на Европа и Нидерландия.

В срещата участваха водачи и високопоставени представители от над 50 страни, измежду които президентът на Украйна Володимир Зеленски, президентът на Молдова Мая Санду и нидерландският министър председател Дик Схоф. От името на Европейския съюз документът беше подписан от висшия представител за външната политика Кая Калас и еврокомисаря по правораздаването Майкъл Макграт.

Новосъздадената Международна комисия по искания ще действа в границите на Съвета на Европа и ще бъде вторият основен детайл от цялостния компенсационен механизъм, обвързван с войната в Украйна. Тя ще преглежда, прави оценка и взема решения по искове за обезщетение за вреди, загуби и пострадвания, породени от съветската експанзия, както и ще дефинира размера на дължимите обезщетения във всеки обособен случай.

Комисията стъпва върху работата на Регистъра на вредите за Украйна, основан през 2023 година, който събира и записва искове от физически лица, организации и обществени институции. До момента към Регистъра са се включили 44 страни и Европейският съюз, а броят на подадените искове към този момент надвишава 86 хиляди.

" Днешното съглашение изпраща кристално ясно обръщение - нападателната война на Русия няма да остане без отговор. Това е съответен инструмент на правораздаването, който подсигурява, че агресорът ще бъде измамен под отговорност ", съобщи председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Според нея задачата е жертвите на войната да получат действително и заслужено обезщетение.

Конвенцията ще влезе в действие след ратификация от минимум 25 подписали страни и при обезпечени средства за началната активност на комисията. Паралелно Европейски Съюз и интернационалните му сътрудници разискват правни механизми за основаване на компенсационен фонд, посредством който Русия да бъде задължена да покрие породените вреди.

Сред подписалите Конвенцията са Германия, Франция, Италия, Испания, Полша, Румъния, Нидерландия, скандинавските и балтийските страни, както и Обединеното кралство, Швейцария и Норвегия.

От страните членки на Европейски Съюз отвън подписалите останаха България, Унгария, Словакия и Чехия. Същите три страни - без България, която в началото също се разгласи срещу, само че след това промени позицията си - се дистанцираха и от многомилиардния заем, с който Европейски Съюз възнамерява да подкрепи стопанската система и защитата на Украйна през идващите две години.

Конвенцията остава отворена за присъединение от всички страни - членки на Съвета на Европа. Гърция подписа документа в допълнение в Страсбург на 19 декември. Предстои Европейски Съюз и страните членки да преминат към националните процедури по ратификация.

Източници: " Гласове ", coe.int, Дневник ", " КлубZ "

 

Източник: epicenter.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР