До 2030 г. Европа се сблъсква с недостига на 1,2 млн. лекари, медицински сестри и акушерки
Европа ще се сблъска с дефицит от близо 1,2 млн. лекари, медицински сестри и акушерки до 2030 година, излиза наяве от отчет на Европейския парламент по отношение на рецесията с работната мощ в здравния бранш, представен от БНР.
Безпрецедентната рецесия заплашва устойчивостта на здравните системи в Европейския съюз, съобщи кипърският евродепутат Лукас Фурлас, създател на отчета на Европейския парламент.
Докладът предлага приемането на всеобхватна европейска тактика за обезпечаване на здравен личен състав за човешките запаси в бранша да се усилят с най-малко 1 млн. експерти до 2034 година
Една от главните аргументи за сериозното състояние е пенсионирането на огромен брой работещи в опазването на здравето, уточни евродепутатът. 30% от лекарите и 18% от медицинските сестри в държавите-членки са на над 55-годишна възраст. Условията на труд, изтощителните смени и заплащането също водят до отлив на фрагменти от здравната система.
Хиляди здравни експерти напущат страни с по-ниски заплати и лимитирани професионални вероятности, което усилва неравенствата сред страните членки и затруднява обезпечаването на еднакъв достъп на всички европейски жители до качествени здравни услуги, акцентира отчетът.
Докладът следва да бъде гласуван от Европарламента през септември. След това той ще бъде изпратен в Европейската комисия, която би трябвало да издаде рекомендация до страните членки.
FaceBookTwitterPinterest




