Европа ще има достатъчно газ – освен ако Русия не

...
Европа ще има достатъчно газ – освен ако Русия не
Коментари Харесай

Bloomber: Европа ще има достатъчно газ – освен ако Русия не се намеси

Европа ще има задоволително газ – в случай че Русия не се намеси. Европейската енергийна рецесия надалеч не е завършила, написа колумнист на Bloomberg. Ако всичко върви добре, страните от Стария свят ще имат задоволително ресурси от газ. Но в случай че зимата е студена и доставките от Русия спрат, Европа я чакат сложни времена.

Случва ли се даже „ задоволително “ да се окаже незадоволително? Разглеждайки неотдавнашните скокове на цените, търговците на първични материали – и доста спекуланти – стигнаха до заключението, че това е тъкмо казусът с европейските газови доставки. И съгласно мен не са сбъркали.

Европейските газови складове са цялостни и районното търсене е спаднало до равнища, невиждани от началото на 80-те години. Въпреки това, цените на газа остават небесно високи и неотдавна скочиха до осеммесечен връх. причина? Дори видимо задоволително количество газ може да не стигне, в случай че се случи нещо ненадейно – да вземем за пример внезапно захлаждане или спиране на доставките от Русия. И единствено малко на брой ще настояват решително, че всичко ще мине безпрепятствено.

Европа ще има задоволително газ – в случай че Русия не се намеси

Ако погледнете размера на газа, изпомпван в подземните складове от Европа за зимата на 2024-2025 година, всичко наподобява обнадеждаващо. Степента на претовареност доближи мечтаните 90% на 19 август – 10 седмици преди крайния период на 1 ноември. Теоретично това би трябвало да е задоволително, с цел да смекчи сезонното нарастване на търсенето. Но има аргументи да не разочаровате гарда си.

Първо, забележителна част от запасите се натрупаха при започване на пролетта – и в действителност останаха от предходната зима, която се оказа по-топла. Оттогава пренасищането стартира да понижава, защото темпото на доставките на полутечен природен газ се забави спрямо 2022 и 2023 година Красотата на LNG е, че охладеният газ е подготвен за изпомпване в танкери и превозен по целия свят, тъкмо като петрола. Така Европа може да купува полутечен природен газ от всяка точка на света и да компенсира изгубените тръбопроводни доставки на съветски газ.

Европа закупи огромни количества LNG през 2022 година и 2023 година, изпреварвайки азиатските вносители и възползвайки се от спадащото търсене в Китай. Тази година обаче Европа е изправена пред по-силна конкуренция освен от Пекин, само че и от по-малките азиатски купувачи. В резултат на това вносът на полутечен природен газ в Европа това лято беше с 15–25% по-нисък в съпоставяне със същия интервал от предходните две години.

Второ, през последните две зими Европа натрупа минимум няколко дузини танкери за полутечен природен газ край крайбрежията си, които служеха като спомагателни уреди за предпазване при положение на пожар. Малко евентуално е районът да може да се възползва от този плаващ ресурс през идната зима, защото разликата сред азиатските и европейските цени на LNG на този стадий благоприятства потоците на изток, а не на запад.

Внос на LNG за Европа

В съпоставяне с предходните две години Европа внася доста по-малко LNG: тя е изправена пред засилена конкуренция от азиатски страни, в това число Китай.

Ако съберете всичко, излиза, че в случай че изходът е удобен, Европа ще има задоволително газ. Ако зимата се окаже естествена или топла и нищо не се обърка, тогава сегашните запаси са изцяло задоволителни. При този сюжет европейските цени на газа могат да паднат доста до Коледа или началото на януари, когато една трета от сезона ще завърши. Европейският газов бенчмарк TTF сега се търгува към 40 евро ($44) за мегаватчас. Възможен е спад до 30–25 евро за мегаватчас.

Какво може да се обърка и по този метод да предотврати по този начин стремежи спад на цените? Първо, времето. През последните две години Ел Ниньо (на испански „ момчето “) форсира световното стопляне и отслаби въздействието на енергийната рецесия на континента. Въпреки това бързо избледнява. Метеоролозите предвиждат, че от октомври или ноември тя ще бъде сменена от противоположната метеорологична наклонност – Ла Ниня („ момиче “). Ако е по този начин, тогава зимата в Европа ще бъде естествена или даже студена.

Друга опасност идва от Русия. Тези, които не наблюдават енергийната промишленост, евентуално ще бъдат шокирани да научат, че Европа към момента купува съветски природен газ, в това число посредством водопровод през Украйна. Дори през днешния ден, две години след началото на съветската специфична интервенция, Австрия, Словакия, Унгария и Италия към момента получават обширни доставки от Москва. Не е ясно дали потокът ще продължи или ще пресъхне в края на 2024 година, когато изтича основен контракт за пренос.

Без съветския газ актуалните газови ресурси в Европа към този момент не наподобяват толкоз впечатляващи.

Откакто газовата рецесия избухна през 2021 година, Европа понижи доста потреблението както заради повишените цени, които удариха енергоемките браншове, по този начин и откакто политическите решения усилиха производството на електрическа енергия от възобновими източници. Днес обаче потреблението е спаднало до извънредно ниски равнища и е малко евентуално да се промени доста, в случай че няма внезапно повишаване на цените. Айра Джоузеф от Центъра за световна енергийна политика към Колумбийския университет в Ню Йорк счита, че търсенето в Европа може да спадне тази година до най-ниското си равнище от 1984 година

Ето едно внезапно увещание, че Европа към момента не е намерила излаз от своята енергийна рецесия: актуалните цени са доста по-ниски, в сравнение с през 2022 година, само че към момента са два пъти по-високи, в сравнение с преди спора. Ако всичко върви добре, Европа ще има задоволително газ и при този сюжет цените ще паднат до Коледа. Но в случай че нещо се обърка, тогава даже „ задоволително “ ще бъде прекомерно малко.

Източник – Bloomberg /Превод:SafeNews

Още вести четете в: Свят За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News
Източник: safenews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР