Европа е изправена пред най-тежката криза на газовия пазар, откакто

...
Европа е изправена пред най-тежката криза на газовия пазар, откакто
Коментари Харесай

Изправена ли е Европа пред газова криза

Европа е изправена пред най-тежката рецесия на газовия пазар, откогато през 2009 година стопираха доставките през Украйна. Заради повредата в газовия терминал в австрийския град Баумгартен близо една трета от съветските газови доставки за Европа бяха спрени, а Италия е отрязана от пазара, написа "Комерсант ".

В газовия хъб в Баумгартен постъпва газ главно от Русия и Норвегия, след което се транспортира до Германия, Италия, Франция, Словения, Хърватия и Унгария.

При детонация във вторник в газовия хъб Баумгартен един човек почина, 18 бяха ранени - вижте във видеото.

Взриви се най-големият газов хъб в Централна Европа

ВИЖТЕ КАДРИ ОТ МЯСТОТО НА ИНЦИДЕНТА В ГАЛЕРИЯТА

Ако обстановката не се усъвършенства, Европейски Съюз ще би трябвало да ревизира на процедура какъв брой е съответна лансираната от 2009 година идея, че втечненият природен газ (ВПГ) може да стане действителна опция на съветското гориво, отбелязва изданието.

Италия може да реши казуса с покупки на ВПГ, тъй като в северните й райони работят три регазификационни терминала. Освен това страната разполага с 16 милиарда кубични метра газ в подземни складове, показва специалистът Александър Собко.

Колкото до Унгария, главната част от газа й не идва откъм Австрия, а непосредствено от Русия през Украйна, прибавя той.

Европейската комисия разчита вредите от детонацията да са минимални; газотранспортните оператори в Словакия и Чехия настояват, че повредата не е повлияла на обстановката там.

Взривът може да има по-сериозни последствия за Украйна, получаваща газ единствено от Европа по скица за реверс.

Австрийската полиция съобщи във вторник, че причина за детонацията, при която почина човек, а над 20 бяха ранени, е техническа нередовност, а Федералната работа за отбрана на конституцията изключи опцията за терористичен акт.

Според съветския специалист Мария Белова, представена в "Комерсант ", случаят "явно ще сложи доста въпроси - преди всичко ще би трябвало да се подсигурява физическата сигурност и надеждност на газотранспортната инфраструктура на Европейски Съюз ".

Заради детонацията Украйна краткотрайно понижи транзитираните размери съветски газ към Словакия, написа "Известия ", като се базира на уеб страницата на оператора "Укртрансгаз ". Спрени са доставките на съветско гориво за Словения, Унгария и Италия, краткотрайно е прекратен и преносът от Словакия за Австрия.

Днес сутринта обаче австрийската компания Gas Сonnect заяви, че са възобновени директните доставки за всички страни в Европа, прекратени поради повредата.

Максим Билявский, консултант на министъра на енергетиката на Украйна, обаче заяви, че преносът на газ през Украйна е намалял до 23%.

Следете ни на всички места и когато и да е с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Гугъл Play и AppStore.

За още вести харесайте страницата ни във Фейсбук ТУК
Източник: vesti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР