Демографският залез на Стария континент: До 2100 г. населението на ЕС ще се стопи с 53 млн. души
Европа е изправена пред невиждано демографско стесняване, което ще промени радикално обществената и икономическата тъкан на континента до края на века. Според последните прогнози на Евростат, до 2100 година популацията на Европейския съюз ще намалее с 11,7%, което се равнява на загубата на близо 53 милиона души.
Прочетете още
Пикът следва през 2029 година
Въпреки отрицателните дълготрайни трендове, свиването няма да стартира незабавно. Очаква се популацията на блока да означи лек растеж в кратковременен проект, достигайки своя пик от 453 милиона души през 2029 година. След тази сериозна точка обаче Европейски Съюз ще навлезе в интервал на нескончаем и необратим спад, като прогнозите сочат, че до края на столетието броят на жителите ще падне под границата от 400 милиона.
Този развой ще бъде придружен от трагично застаряване: броят на младежите и възрастните в трудоспособна възраст ще намалее доста, до момента в който делът на хората над 80-годишна възраст ще се усили повече от два пъти по отношение на сегашните равнища.
„ Демографско превъоръжаване “: Кризата в сърцето на Европа
Основният мотор на този спад е ниската раждаемост. В момента равнищата на фертилитет в Европа са паднали до приблизително 1,3 раждания на жена – стойност, която е надалеч под равнището, належащо за просто възпроизводство на популацията, и наклонността продължава да е низходяща.
Ситуацията е изключително тревожна във Франция. През 2025 година за първи път от края на Втората международна война насам броят на смъртните случаи в страната е надвишил броя на новородените. Това принуди президента Еманюел Макрон да призове към „ демографско превъоръжаване “, предупреждавайки, че спадът е директно обвързван с възходящото неплодородие и решението на хората да основават деца в по-късен стадий от живота си. В опит да обърне наклонността, Париж разгласи проекти за разширение на услугите за фертилитет и увеличение на поддръжката за младите фамилии.
Икономическите последици: Социални системи под блокада
Промяната в демографския профил на Европа ще сложи под голям напън стопанската система на целия блок. Намаляването на броя на работещите за сметка на увеличаващия се брой пенсионери ще докара до:
Извънредно натоварване на пенсионните системи;Нарастващи разноски за опазване на здравето и обществени грижи за възрастни хора;Недостиг на работна ръка във всички браншове.
Миграцията – отчасти, само че оспорвано решение
Въпреки че миграцията оказа помощ за компенсиране на спада в популацията през последните години, проучвания на Европейския парламент демонстрират, че тя не може изцяло да компенсира ниската раждаемост. Същевременно политическият климат във връзка с мигрантите става все по-строг.
В Германия, да вземем за пример, водачът на Християндемократическия съюз (CDU) Фридрих Мерц предложи предишния месец към 80% от сирийците, живеещи сега в страната, да се завърнат в родината си в границите на идващите три години. Това демонстрира, че разчитането на външен приток на хора за решение на демографската рецесия среща все по-силна политическа и социална опозиция.
Европа е на прага на нова епоха, в която поддържането на икономическия разцвет и обществената непоклатимост ще изисква радикални промени и нови подходи към фамилната политика и пазара на труда. Данните на Евростат са явен сигнал, че времето за деяние изтича.
Прочетете още
Пикът следва през 2029 година
Въпреки отрицателните дълготрайни трендове, свиването няма да стартира незабавно. Очаква се популацията на блока да означи лек растеж в кратковременен проект, достигайки своя пик от 453 милиона души през 2029 година. След тази сериозна точка обаче Европейски Съюз ще навлезе в интервал на нескончаем и необратим спад, като прогнозите сочат, че до края на столетието броят на жителите ще падне под границата от 400 милиона.
Този развой ще бъде придружен от трагично застаряване: броят на младежите и възрастните в трудоспособна възраст ще намалее доста, до момента в който делът на хората над 80-годишна възраст ще се усили повече от два пъти по отношение на сегашните равнища.
„ Демографско превъоръжаване “: Кризата в сърцето на Европа
Основният мотор на този спад е ниската раждаемост. В момента равнищата на фертилитет в Европа са паднали до приблизително 1,3 раждания на жена – стойност, която е надалеч под равнището, належащо за просто възпроизводство на популацията, и наклонността продължава да е низходяща.
Ситуацията е изключително тревожна във Франция. През 2025 година за първи път от края на Втората международна война насам броят на смъртните случаи в страната е надвишил броя на новородените. Това принуди президента Еманюел Макрон да призове към „ демографско превъоръжаване “, предупреждавайки, че спадът е директно обвързван с възходящото неплодородие и решението на хората да основават деца в по-късен стадий от живота си. В опит да обърне наклонността, Париж разгласи проекти за разширение на услугите за фертилитет и увеличение на поддръжката за младите фамилии.
Икономическите последици: Социални системи под блокада
Промяната в демографския профил на Европа ще сложи под голям напън стопанската система на целия блок. Намаляването на броя на работещите за сметка на увеличаващия се брой пенсионери ще докара до:
Извънредно натоварване на пенсионните системи;Нарастващи разноски за опазване на здравето и обществени грижи за възрастни хора;Недостиг на работна ръка във всички браншове.
Миграцията – отчасти, само че оспорвано решение
Въпреки че миграцията оказа помощ за компенсиране на спада в популацията през последните години, проучвания на Европейския парламент демонстрират, че тя не може изцяло да компенсира ниската раждаемост. Същевременно политическият климат във връзка с мигрантите става все по-строг.
В Германия, да вземем за пример, водачът на Християндемократическия съюз (CDU) Фридрих Мерц предложи предишния месец към 80% от сирийците, живеещи сега в страната, да се завърнат в родината си в границите на идващите три години. Това демонстрира, че разчитането на външен приток на хора за решение на демографската рецесия среща все по-силна политическа и социална опозиция.
Европа е на прага на нова епоха, в която поддържането на икономическия разцвет и обществената непоклатимост ще изисква радикални промени и нови подходи към фамилната политика и пазара на труда. Данните на Евростат са явен сигнал, че времето за деяние изтича.
Източник: trafficnews.bg
КОМЕНТАРИ




