Еврокомисарите са обсъдили на вчерашното си седмично заседание стъпките, които

...
Еврокомисарите са обсъдили на вчерашното си седмично заседание стъпките, които
Коментари Харесай

ЕК е обсъдила възможността да изправи Полша пред Европейския съд

Еврокомисарите са разискали на вчерашното си седмично съвещание стъпките, които може да бъдат подхванати отсега нататък против Полша, удостовери през днешния ден еврокомисарят по правораздаването Вера Юрова.

Много деликатно изслушахме зам.-председателя на Европейска комисия Франс Тимерманс, осведомени сме с отговорите на полските управляващи. Обстановката в Полша не се усъвършенства, а се утежнява. Обсъдихме вероятните стъпки напред, само че не приехме решение, добави тя. Според предварителните упования през вчерашния ден Тимерманс бе в подготвеност да предложи на Европейска комисия решение Полша да бъде предадена на Съда на Европейски Съюз.

Във вторник Съветът на Европейски Съюз разиска въпроса с върховенството на закона в Полша, а Тимерманс предизвести, че времето изтича и комисията е подготвена да употребява всички средства, с които разполага, с цел да провокира търсената смяна. Спешно е, няма време за губене, допустимо е въпросът да бъде отправен до Европейския съд, добави тогава той.

Австрийското председателство на Съвета на Европейски Съюз изрази вярата, че към момента е допустимо да се реализира съглашение с Варшава.

Ако Полша бъде предадена на Европейския съд, това ще бъде следващата стъпка от процедурата по член 7 от контракта за Европейски Съюз. Тази процедура планува опция подведената под отговорност страна да бъде лишена от правото на глас в Съвета на Европейски Съюз.

Тимерманс към този момент разясни, че задачата е не да се стига до такава степен, а в това време грешките да бъдат поправени. Полша даде пояснения пред Съвета на Европейски Съюз през юни и по-рано тази седмица. Тимерманс посочи, че до момента полските управляващи не са удостоверили, че ще съблюдават решенията на Съда на Европейски Съюз.
Източник: novini.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР