Евродепутатите от ГЕРБ-СДС предупредиха европейски лидери за наличието на потенциални

...
Евродепутатите от ГЕРБ-СДС предупредиха европейски лидери за наличието на потенциални
Коментари Харесай

Евродепутатите от ГЕРБ-СДС информираха евроинституции за репресии срещу граждани с българско самосъзнание в Сърбия

Евродепутатите от ГЕРБ-СДС предизвестиха европейски водачи за съществуването на евентуални черни описи на книги и за възпрепятстването на сръбски жител с българско съзнание да внесе на територията на Сърбия книга на български стихотворец.

В писмо до докладчика на Екологичен потенциал за Сърбия Владимир Билчик, до ръководителите на ЕК и Европейския Съвет, до еврокомисаря по разширението и други евродепутати, се споделя случая с ръководителя на неправителствената организация “ГЛАС ” Александър Димитров, оповестиха от партията.

Той не беше позволен да влезе в Сърбия с три екземпляра от книгата “Елегии за краището ” на Едвин Сугарев, макар че няма възбрана за внасяне на тази книга. Димитров прекарал пет часа на Граничен контролно-пропусквателен пункт Рибарци - Олтоманци, само че не получил документ за задържането на книгите.

“Самият аз съм написал увода за тази книга и знам, че в нея няма нищо провокативно. Книгата просто показва живота на хората в Босилеград и покрайнините през предишния век. Всъщност се концентрира върху рецензии към българските управляващи, а не към сръбските, ” сподели евродепутатът Андрей Ковачев, който е и член на Комисията по външни работи на Екологичен потенциал.

Това става и няколко дни откакто сръбският външен министър Ивица Дачич съобщи в телевизионно изявление, че в Сърбия няма българи. Това става макар формалното сръбско броене за 2022 година, проведено от сръбските управляващи, съгласно което има 12 918 етнически българи в страната, само че действителният брой евентуално е даже по-голям.

В писмото си евродепутатите от ГЕРБ-СДС акцентират, че е неприемливо за европейска страна в 21-ви век, още повече която кандидатства за участие в Европейски Съюз, да се държи като тоталитарен режим от средата на 20-и век.

 
Източник: euronewsbulgaria.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР