Евродепутатите обсъдиха кризата в Сърбия и многохилядните протести срещу властите

...
Евродепутатите обсъдиха кризата в Сърбия и многохилядните протести срещу властите
Коментари Харесай

Евродепутатите подкрепиха протестите в Сърбия

Евродепутатите разискаха рецесията в Сърбия и многохилядните митинги против управляващите в Белград. Те приканиха всички набези против студенти и жители, взели участие в митингите, да бъдат разследвани.

В спор, извършен в Страсбург, болшинството от депутатите поддържаха митингите. Еврокомисарят по разширението Марта Кос съобщи, че гражданската интензивност играе значима роля в развиването на едно демократично общество, съобщи БГНЕС.

„ Базовите полезности са в основата на нашия общ европейски план, който Европейският съюз чака всички страни да одобряват и почитат. Не би трябвало да се позволява принуждение и полицията би трябвало да подсигурява сигурността на протестиращите “, сподели тя.

Кос акцентира, че Комисията показва безпокойствие от офанзивите против стачкуващи и упорства за цялостно следствие на тези набези.

„ Езикът, който подбужда към принуждение, не би трябвало да бъде решение. Иразихме угриженост пред управляващите (в Белград) за отношението към жители на държави-членки на Европейския съюз, които бяха арестувани и по-късно им беше подредено да изоставен Сърбия, защото се твърди, че съставляват опасност за сигурността. Изразихме угриженост по отношение на известията за достъп до данни на жители и публикуването им, това е неприемливо и би трябвало да бъде разследвано. Освен това разпространяването на дезинформация, политика на принуждение и изрази към Европейския съюз и нашите жители, както и към представители на Европейския парламент и европейската делегация, която води диалозите сред политици и гражданско общество, нямат място в европейската интеграция. При тези условия е значимо да са налице изискванията за приобщаващ разговор, в който би трябвало да вземат участие всички значими институции, в това число преподаватели и членове на общността, за реализиране на консенсус по отношение на промените за бъдещето на Сърбия. Това би трябвало да укрепи европейското общество и да консолидира бъдещето на Сърбия в Европейския съюз “, сподели Кос.

Еврокомисарят напомни, че пътят към участието в Съюза изисква промени, които са вкоренени в европейските полезности, освен в законодателството, само че и в практиката. Марта Кос още веднъж означи, че всяка кандидатка за Европейски Съюз би трябвало да приведе външата си политика в сходство с тази на блока.

Депутатът от Европейската национална партия /ЕНП/ Томислав Сокол предизвести, че Сърбия е автократична страна, а Вучич не е единственият ѝ проблем.

„ Сърбия в никакъв случай не е поемала отговорност за личните си провали в предишното. Само когато всички пластове на сръбското общество схванат, че няма какво да спечелият от някаква балканска надмощие и че ролята на районна мощ е единствено заблуда, ще приказваме за сериозна европейска вероятност за Сърбия ", безапелационен бе той.

Докладчикът на Европейския парламент за Сърбия Тонино Пицула също поддържа студентските митинги, акцентирайки, че нещастието в Нови Сад е била мотивът хиляди жители да излязат по улиците из цялата страна.

„ Това е политическа рецесия, която изисква политическо решение. Тези решения не могат да бъдат нито неоснователни обвинявания във външна интервенция, нито експулсиране на жители на Европейския съюз. Ако има промени, те постоянно би трябвало да се вършат в сходство с правилата на Организация за сигурност и съдействие в Европа. Докладът на ЕК демонстрира проблеми, а има европейски водачи, които са там, с цел да похвалят напредъка. Ако желаеме нови членове посредством надеждна политика на разширение, би трябвало да пренасочим повече европейски средства към подсилване на демократичните институции и правосъдната система. Европейски Съюз от дълго време не е единствено общ пазар, само че и общественост на демократични полезности “, съобщи Пикула.
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР