Стана дори по-лошо! Украйна не трябва да се радва на законите на Володимир Зеленски
Евгений Крапивин, специалист в региона на правоприлагането, изяснява в коментар за NV по какъв начин зад " успеха " във възобновяване на независимостта на антикорупционните органи в Украйна се крие " проваляне " в следствието на знакови каузи.
На 31 юли националните депутати на изключително съвещание на Върховната рада поддържаха президентския законопроект 13533, с който беше възобновена независимостта на антикорупционните органи – Националното антикорупционно бюро (НАБУ) и Специализираната антикорупционна прокуратура (САП).
Това стана след многохилядни митинги в Киев и други градове на Украйна, които се организираха след приемането от Радата на предходния законопроект от президента – № 12414, с който НАБУ и САП в действителност бяха подчинени на основния прокурор. С апели да не се позволява сходно нещо тогава излязоха и европейските сътрудници на Украйна.
Изглеждаше, че Зеленски е съумял да анулира казуса. Въпреки това, съгласно Евгений Крапивин, началник на направление " Правопорядок “ в Лабораторията за законодателни начинания, новият закон има нови проблеми. В частност, в него се трансформира ролята на елементарните окръжни и регионални прокурори, а основният прокурор, съгласно специалиста, въобще получава неограничени пълномощия — той, в частност, ще може да лишава наказателни каузи или просто да ги закрива.




