Етър Велико Търново и Септември София изглеждат орисани да забъркват

...

6 шумни изстрела и Етър закова Септември

Етър Велико Търново и Септември София наподобяват орисани да забъркват голови трилъри на „ Ивайло” през 2018-а година. След това 3:3, с което пролетният дял на Първа лига бе възобновен, в 30-ия кръг на шампионата двата отбора още веднъж си означиха 6 попадения. Този път при извънредно трагични условия „ болярите” излязоха спечелили с 4:2 и прекъснаха серията на столичани без позволен гол в течение на 465 минути.

За класиралия се към този момент за плейофите във втората осмица отбор на Септември загубата не е съдбовна. Въпреки всичко старши треньорът Николай Митов може да съжалява, откакто леко пробният му състав реализира цялостен поврат в срещата, само че в последна сметка загуби мача против противник, играл с 10 души в заключителния половин час.

За Етър триумфът беше доста значим, тъй като краткотрайно отвори разлика от 5 точки пред последния в група Б отбор на Дунав Русе, с който се борят за правото да играят плейаут против най-слабия отбор в шампионата – Витоша Бистрица.

Първият четвърт час на „ Ивайло” няма да бъде запомнен с нищо, само че оттова нататък зрелището беше безусловно. Етър откри резултата с първата си рискова офанзива в 16-ата минута. Руменов и Почански разиграха ужасно двойно подаване отдясно, при което халфът получи топката на към 7-8 метра от вратата и точно стреля в долния десен ъгъл – 1:0! Това бе първият турнирен гол за преотстъпения от ЦСКА състезател.

Септември се нуждаеше от към минута и половина, с цел да отвърне уместно. Младият Димитър Костадинов насочи привидно балонно центриране, което изглеждаше обречено. Цели трима бранители на Етър – Венелин Филипов, Венци Василев и Иваан Скерлев бяха в позиция да отиграят, а същото важи и за вратарят Денис Гргич. Учудващо последният остана на голлинията си, а това разреши на напористия Асен Чандъров да изскочи на чиста позиция във вратарското поле и от упор да зашие топката под гредата – 1:1!

Голът несъмнено скова домакините и това си пролича по мъчителен метод за почитателите им. В 24-ата минута, единствено 6 след изравняването, Септември реализира цялостен поврат. Бранителите пред Гргич на няколко пъти не съумяха да изчистят центриране от корнер, а при границата на наказателното поле Крис Гади от гостите опитва да нанесе изстрел. Получи се рикошет, който забави кълбото дотолкоз, че го трансформира в пас за непокрития при точката на дузпата Иван Веселинов Стоянов. Засада изрично нямаше, а бранителят изчака Гргич да си избере страна и осъществя с шут в долния ляв ъгъл – 1:2!

В 29-ата минута Аласана Мане бе на сантиметри да извади Етър от нокдауна. 20-годишният гамбиец опита своя специалитет – бомбен шут от отдалеченост с левачката, която порази ЦСКА преди няколко кръга. От към 24 метра по диагонала малко не стигна на халфа да порази горния ляв ъгъл, като топката профуча със зверска мощ в навън. Вратарят Георгиев нямаше да има късмет, в случай че шутът бе прецизен.

Гргич ненапълно се реваншира за грешката си при гола на Чандъров, като в 35-ата минута избави по свръхестествен метод. Ишмаел Байду притисна Душан Младенович към централния кръг и му открадна топката. Последва съвършен извеждащ пас за Мартин Тошев, който се ускори напълно самичък фронтално против вратата. Опитният нападател шутира от десетина метра, а стражът на Етър с смъртоносен плонж парира.

Това разреши на „ болярите” да изравнят в последната минута от първата част. Самб Бадара завоюва нарушаване на по-малко от метър пред границата на пеналта. Топката беше комфортна за десния крайник на капитана Иван Стоянов и той стреля фантастично над стената. Вратарят Георгиев бе преодолян, а топката срещна напречната греда и попадна право у Бадара. 28-годишният сенегалец без изпитание с глава я забоде в празната врата – 2:2!

Началото на второто полувреме беше надалеч от стандартите на първото. То започва с насилствена промяна за великотърновци, защото Душан Младенович бе настъпен неприятно от Байду и не съумя да продължи. Георги Пашов зае мястото му.

Далеч по-лошите вести за домакините пристигнаха от другояче опитния Георги Сърмов. Само в границите на 6 минути – сред 57-ата и 63-ата – халфът си проработи два извънредно глупави жълти картона. Още преди да получи първия от тях той бе предизвестен от съдията Станислав Тодоров, че към този момент е натрупал много фаулове на сметката си. Вторият пристигна по неуместен метод – след сигнал за спряна игра без да бъде предизвикан по някакъв очевиден метод Сърмов изблъска Асен Чандъров в тил. Към стълкновението се причислиха още няколко футболисти на двата тима, без да се стигне до нещо по-сериозно. Реферът бе в цялостното си право да в профил Сърмов и го стори без да се замисля.

Въпреки численото неравноправие изригване на Ерик Почански по левия фланг хвърли домакинските почитатели в възторг. В 72-ата минута Венелин Филипов даде дълъг пас към намиращия се пред него Почански, а още с първото си допиране крилото елегантно отстрани опиталия да го блокира с шпагат Елтон. Липсата на централния защитник разреши на Почански да пробива към вратарското поле, където той елегантно финтира и Васил Добрев. Последва изострен шут в близкия ъгъл – 3:2!

Въпреки числения си превес Септември по никакъв метод не успяваше да заплаши своя съперник. Играчите на Николай Митов изглеждаха необичайно пасивни, по тази причина не бе чудно, че получиха още едно попадение във вратата си. Той падна при една чудесна контраофанзива за „ болярите” отляво в 84-ата минута. Резервата Даниел Младенов проби отляво и стигна до наказателното поле, след което пусна превъзходен паралелен пас. Самб Бадара се размина с топката, а при далечната греда Георги Пашов изникна и с жесток шут я закова под гредата – 4:2.

В класирането на груба Б от втората осмица води Септември с 38 точки пред Локомотив Пловдив с 36, Етър с 27 и Дунав с 22.

ЕТЪР ВЕЛИКО ТЪРНОВО – СЕПТЕМВРИ СОФИЯ 4:2

1:0 Румен Руменов 16'

1:1 Асен Чандъров 18'

1:2 Иван В. Стоянов 24'

2:2 Самб Бадара 45'

3:2 Ерик Почански 72'

4:2 Георги Пашов 84'

Етър (4-2-1-3) : Денис Гргич – Венелин Филипов, Венцислав Василев, Иван Скерлев, Душан Младенович (53' - Георги Пашов) – Георги Сърмов, Аласана Мане – Румен Руменов – Иван Стоянов /к/ (67' - Никола Колев), Сам Бадара, Ерик Почански (79' - Даниел Младенов)

Старши треньор: Красимир Балъков

Септември (4-2-3-1) : Янко Георгиев – Георги Стоичков (85' - Владимир Николов), Елтон дош Реиш, Васил Добрев, Иван В. Стоянов – Асен Чандъров, Меледже Омнебес (69' - Иван Тилев) – Крис Гади, Димитър Костадинов (60' - Фабиано Алвеш), Ишмаел Байду – Мартин Тошев /к/