ЕС предложи днес нов пакет от остри санкции срещу Русия

...
ЕС предложи днес нов пакет от остри санкции срещу Русия
Коментари Харесай

Осми пакет от строги санкции срещу Русия предлага ЕС

ЕС предложи през днешния ден нов пакет от " остри наказания " против Русия поради " ескалацията " на войната в Украйна, в това число и ограничение на цените на нефта, предава БГНЕС.

" Миналата седмица Русия ескалира нахлуването в Украйна до ново равнище. Фалшивите референдуми, проведени в териториите, които Русия е окупирала, са противозаконен опит за присвояване на земя и за смяна на интернационалните граници със мощ ", съобщи ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на конференция в Брюксел. Тя беше съпроводена от ръководителя на външната политика на Европейски Съюз Жозеп Борел.

Частичната готовност и опасността на Владимир Путин да употребява нуклеарни оръжия са по-нататъшни стъпки по пътя на ескалацията, сподели тя и добави, че " ние сме решени да накараме Кремъл да заплати за тази нова ескалация ".

Осмият пакет от наказания включва нови описи на физически лица и спомагателни ограничавания върху търговията, като да вземем за пример възбрана за импорт на съветски артикули на годишна стойност 7 милиарда евро и възбрана за експорт на артикули на авиационната и химическата индустрия, сподели Фон дер Лайен.

" Тези нови забрани за експорт в допълнение ще отслабят икономическата база на Русия и ще потенциала ѝ за рационализация ", добави тя.

В плана се оферират и спомагателни забрани за даване на европейски услуги в Русия, както и възбрана за присъединяване на жители на Европейски Съюз в управителните органи на съветски държавни предприятия.

" Русия не трябва да се възползва от европейските познания и опит ", съобщи Фон дер Лайен.

Според нея, новият пакет слага също по този начин " правната основа " за ограничение на цените на съветския петрол за трети страни, контрактувано по-рано от страните от Г-7.

Тя съобщи, че макар че от 5 декември Европейски Съюз е забранил вноса на съветски необработен нефт по море в Европейски Съюз, някои разрастващи се страни към момента се нуждаят от доставки на съветски нефт на ниски цени. " Този таван ще спомогне за понижаване на приходите на Русия и за опазване на стабилността на международните енергийни пазари ", съобщи ръководителят на Европейската комисия.

Борел изясни, че блокът ще добави нови позиции в листата си с самостоятелни наказания, ориентирани към тези, които са виновни за мобилизацията на над 300 000 съветски жители, както и за организирането на референдуми в украинските области Луганск, Донецк, Херсон и Запорожие.

В листата ще бъдат включени " марионетните съветски управляващи " в четирите украински района, както и високопоставени чиновници на съветското министерство на защитата, съобщи Борел.

Санкциите ще обиден и " тези, които поддържат съветските въоръжени сили, като дават армейско съоръжение и оръжия, в това число ракети и изтребители, или вземат участие в набирането на тези 300 000 души ", добави той.

От началото на войната на Русия против Украйна през февруари глобите на Европейски Съюз са ориентирани, наред с другото, против съветския президент Владимир Путин и външния министър Сергей Лавров, не разрешиха вноса на съветско злато, нефт и въглища и износа на първокласни артикули и високотехнологични технологии, както и изключиха съветските и беларуските банки от интернационалната платежна система SWIFT. 
Източник: marica.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР