Дворецът на културата стана дигиталната пощенска картичка на Перник за 2026 година
Емблематичната постройка е определена да показва града в национална акция за културен туризъм
Дворецът на културата в Перник беше определен за цифровата пощенска картичка на града в националната акция, отдадена на културния туризъм през 2026 година.
Изборът не е инцидентен, защото постройката е измежду най-разпознаваемите знаци на Перник и през годините се е утвърдила като едно от най-важните културни средища в района. Дворецът на културата е хазаин на десетки концерти, фестивали, театрални постановки, литературни събития и начинания, които обогатяват културния живот на града.
Националната акция цели да възроди традицията на пощенските картички, като я придвижи в цифровата епоха. Чрез особено създадени електронни картички се разпространяват българските градове и техните културни забележителности пред необятна публика.
Включването на Двореца на културата в самодейността е самопризнание за значимия му принос към съхраняването и развиването на културното завещание, както и за ролята му в одобряването на Перник като град с деен и разнороден културен календар.
Специално обръщение към цифровата пощенска картичка на Перник е основано от Здравка Евтимова – международно приета българска авторка и почетен жител на града. Нейното присъединяване придава спомагателна стойност на самодейността и акцентира връзката сред културното завещание, литературата и актуалния образ на Перник.
Организаторите на акцията показват, че посредством сходни начинания се предизвиква ползата към културния туризъм и се основават нови благоприятни условия за разпространение на локалните забележителности и обичаи както в страната, по този начин и отвън нея.
С избора на Двореца на културата Перник получава още една опция да показа своето културно благосъстояние и да затвърди мястото си измежду градовете с деен публичен и креативен живот в България.
Източник: novinata.bg
КОМЕНТАРИ




