Екваториална Гвинея потвърди първо огнище на маргбурска треска - силно

...
Екваториална Гвинея потвърди първо огнище на маргбурска треска - силно
Коментари Харесай

СЗО следи с тревога Африка заради огнище на марбургска треска

Екваториална Гвинея удостовери първо огнище на маргбурска тресчица - мощно заразна и смъртоносна болест, съобщава " Ройтерс ".

По данни на Световната здравна организация в страната от вируса са умряли към този момент девет души.

Миналата седмица дребната централноафриканска държава постави под карантина над 200 души и ограничи придвижването в една от провинциите си след разкриване на незнайна хеморагична тресчица. В прилежащ Камерун също беше лимитирано придвижването по границата заради опасения от прекачване на заразяването.

" Благодарение на бързите и решителни дейности от страна на управляващите на Екваториална Гвинея за потвърждаване на заболяването, изключителните ограничения за реакция може бързо да бъдат приведени в деяние ", съобщи доктор Матшидисо Моети, районен шеф на СЗО за Африка.

Освен деветте смъртни случая Екваториална Гвинея заяви и за 16 души, за които се допуска, че са инфектирани с марбургския вирус и демонстрират признаци като тресчица, отмалялост, повръщане на кръв и диария.

Смъртността в резултат на марбургската тресчица може да доближи до 88%, по данни на СЗО. Няма утвърдени ваксини или открито лекуване.

Всички жертви на болестта досега са участвали на погребална гала.

На 7 февруари локалните здравни управляващи оповестиха за незнайно заболяване, причиняващо хеморагична тресчица, и изпратиха проби до лаборатория в Сенегал, която съумя да удостовери една от тях като позитивна за марбургската вирусна болест.

Извършва се следене на контактните лица, които се изолират, а хипотетичните инфектирани се лекуват.

В Африка предходни огнища и спорадични случаи на марбургска тресчица са регистрирани в Ангола, Демократична република Конго, Кения, Южна Африка и Уганда, прецизира СЗО. Първото огнище на марбургска тресчица е доказано в Германия през 1967 година Тогава умират седем души.

Вирусът аргументи гибелта на повече от 200 души в Ангола през 2005 година - най-смъртоносното огнище на марбургска тресчица в историята, според данните на СЗО.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР