Екстремните метеорологични условия по време на урагани или снежни бури,

...
Екстремните метеорологични условия по време на урагани или снежни бури,
Коментари Харесай

Защо ЕРП се нуждаят от системи за аварийно възстановяване


Екстремните метеорологични условия по време на урагани или снежни стихии, съпроводени с изобилен снеговалеж и температури към нулата, са идеални условия за замръзване на проводници и стълбове. Това рисково събитие може да докара до разкъсване на проводник от тежестта на насъбрания лед, последвано от разрушение на структурата на стълба.

 

Предизвикателствата при подмяната на бетонни/стоманени решетъчни стълбове при тежки условия

Подмяната на 20 kV бетонни/стоманени решетъчни стълбове при такива тежки условия е доста сложен и трудоемък развой, заради тяхната дължина (13 m) и тегло (1500 kg). Необходим е специфичен превоз, който е мъчно наличен на място при мокри условия и неосъществим през зимата.

Само тази зима на 2024-2025 година тежките зимни условия доведоха до сриване на десетки бетонни и стоманени решетъчни стълбове заради лед върху оборудванията, което докара до прекъсване на тока, което засегна доста клиенти в планинските региони.

Инсталирането на дълги и тежки стълбове, които изискват бетонна основа, е огромно предизвикателство за монтьорите на ЕРП. При тежки условия, като минусови температури, мощни ветрове и виелици, е нужна седмица единствено за възобновяване на основите и единствено по един бетонен/решетъчен дирек дневно това е единствено за еднакъв терен. В труднодостъпните планински региони възстановителните действия могат да лишават още повече време.

 

Решението: Система за спешно възобновяване (САВ) благодарение на композитни стълбове:

Представете си спешен екип, който може бързо да възвърне развален дирек за 2-3 часа без кран, даже при мощна вихрушка и минусови температури! Това не е научна фантастика, колкото и фантастично да звучи.

Системата за спешно възобновяване (САВ) съставлява модулен композитен дирек, направен от подсилени с нишки полимери (FRP), с обезпечена странична върхова структурна мощ от 10kN (1019kg) за носещ дирек и 15kN (1529kg) за опъвателния. Състои се от три модула, всеки с дължина до 5 м и тегло до 50 кг.

Малките размери и лекото тегло разрешават модулите за два композитни стълба да бъдат превозени с високопроходими коли до мястото на повредата и пренесени на ръка до мястото на монтажа. Не е нужен кран или бетонна основа. Необходими са единствено авансово изкопан ров и „ противоположна засипка “ за нисещия дирек и съществуваща бетонова основа на развален стомано-решетъчна дирек за опъвателния.. Времето за възобновяване ще отнеме часове, вместо седмици!

Това ще даде преимуществото на ЕРП-тата да могат да възстановят 3-4 съборени стълба в границите на един работен ден при тежки метеорологични условия, в труднодостъпни региони без пътища, като фрапантно редуцират продължителността на спиранията на тока за потребителите.

 

*публикация
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР