Екстремни суши сполетяха Европа през лятото и това се отразява

...
Екстремни суши сполетяха Европа през лятото и това се отразява
Коментари Харесай

По-високи температури, по-малко вино

Екстремни суши сполетяха Европа през лятото и това се отразява на реколтата и визира бизнеса

© Jacky Naegelen Все по-високите температури в Испания принуждават лозарите да трансформират метода на развъждане на гроздето. Горещият климат форсира зреенето на плода и в този момент да вземем за пример аленият винен вид гренаш, който по принцип узрява по-бавно от темпранийо, би трябвало да бъде набран по-късно от лозето макар горещините, с цел да резервира богатия си усет. Този подробност е от значително значение за винопроизводителите, защото всяка смяна въздейства върху преценката им за събирането на реколтата, споделя Financial Times.

" Петролът е нещото, без което не можем през днешния ден, само че водата е бъдещето ", споделя Алмудена Алберка, която е механически шеф в Vina Mayor. Производството на виновност ще пострада от дефицита на вода, а това към този момент се случва в райони като Австралия, където лозята са изоставени, изяснява тя.

Абонирайте се за Капитал Четете безкрайно и подкрепяте напъните ни да пишем по значимите тематики Климатът против виното

Редица рискови суши сполетяха европейския континент през лятото и това умъртви реколтата и засегна бизнеси. Някои типове публичен превоз също бяха спрени, а много учебни заведения - затворени. Във Франция термометрите регистрираха през юни рекордната температура от 45.8 градуса по Целзий в Гайарже-льо-Монтьо, а предишния месец в Бордо беше засечена най-високата за района в историята му - 41.5 градуса.

Според учените тези случаи ще продължат да зачестяват в Европа, като основните аргументи са климатичните промени и отслабването на теченията в Северния Атлантически океан.

Пример за това по какъв начин климатът въздейства на бизнеса е винената промишленост - винарите изясняват, че се усещат задължени да създадат значими промени, с цел да може производството им да оцелее. А то въпреки всичко разчита на плодове, за чието оптимално развъждане от време на време са нужни десетилетия.

" Ако в този момент сгрешиш, тази неточност ще се отрази на идващите 50 години ", споделя Паскал Шатоне, шеф на фамилна винарна, която се намира покрай Бордо. Той е отпред и на интернационална лаборатория за тестване на вино и съвещания - Laboratoire Excell.

Средните температури по време на вегетационния интервал в международните лозаро-винарски региони са се повишили с 1.4 градуса от началото на 20 век, излиза наяве от изследване на Грегъри Джоунс, шеф на Центъра за винарско обучение " Еванстад " в Съединени американски щати. Според него те се чака да набъбнат с още 2 градуса през идващия 50 години. Увеличението им е изключително видимо в Южна Европа - в испанския район Риоха температурите са се вдигнали с 2 градуса, а в Бордо, португалския град Дуру и в Пиемонт, Италия - с 1.8. Средните температури в Рибера дел Дуеро са с 0.5 градуса по-високи през последните 5 години.

Какъв е казусът

Отглеждането на гроздето изисква от винопроизводителите деликатна преценка. С узряването на плода фенолите, които въздействат на цвета, аромата и усета на аленото вино, стават по-комплексни и равнището на захарта, от която зависи наличието на алкохол, се повишава. В същото време понижава киселинността, която придава прохлада на виното. През добра година с подобаващ климат при прибиране на реколтата се получава грозде, богато на феноли, висока киселинност и верни равнища на захар.

" Проблемът с горещия климат с дължи на това, че захарта се повишава по-бързо, до момента в който останалите фактори, от които зависи усетът, не се трансформират. А това значи, че реколтата би трябвало да се събира две седмици по-рано ", споделя Джоунс.

Сблъсквайки се с това, винопроизводителите би трябвало да избират сред два разновидността: да я събират по-рано, което води до по-беден усет и аромати, или по-късно, което означа вино с висок % на алкохол и ниска киселинност.

Засега ще е по този начин

" В кратковременен проект ще продължим да събираме реколтата по-рано в Риоха и в Рибера дел Дуеро, с цел да получаваме по-висока киселинност ", споделя ръководещият шеф на испанската Bodegas Roda Агустин Сантолайа. " Винаги се стараем да не изгубим натуралната киселинност на виното. Но би трябвало да сме доста деликатни, тъй като един от фенолите не е доста удобен при по-ранното събиране ", добавя той.

Според проучване на Шантоне лозите в Бордо узряват две до три седмици по-рано, в сравнение с преди 20 години, до момента в който в Рона реколтата е подготвена четири седмици по-рано спрямо времето, което ѝ е било нужно да узрее преди 60 години.

В дълготраен проект тактиката ще бъде друга, изяснява Джоунс. Вместо да събират реколтата по-рано, винопроизводителите ще би трябвало да си служат с нови техники, нужни за охлаждането на лозята. Например ще отглеждат вино в по-хладните северни региони и ще си служат с по-големи сенници, с цел да понижат използването на вода и да усилят сянката.

Производителите към този момент стартират и да търсят нови сортове. През юли да вземем за пример районният съюз на винарите в Бордо утвърди за потребление седем нови типа грозде, подобаващи за по-горещ климат.
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР