Екстремни стойности на електроенергията в цяла Европа бяха регистрирани при

...
Коментари Харесай

Цената на тока с нов рекорд за септември - отново мина 300 лв./мВтч

Екстремни стойности на електрическата енергия в цяла Европа бяха регистрирани при днешната борсова търговия. Във всички страни, без Полша, цените са над 300 лева./мВтч - нещо, което не се беше случвало до момента.

Постигната на Българската самостоятелна енергийна борса стойност е 301.73 лева./мВтч. Това е най-високото равнище от началото на септември и второто най-високо в историята на търговията с ток в страната. Но все пак българската цена е измежду най-ниските - по-евтино е единствено в Полша.
Цени на тока в Европа, евро/мВтч Защо се случва
Поскъпването на тока стартира още в края на юли и към този момент трети месец се чупят връх след връх. Фючърсите пък демонстрират, че няма да има смяна в тази наклонност най-малко до април 2022 година Причините зад тези процеси обаче не са толкоз еднопосочни.

Основната движеща мощ е природният газ - при производството на ток в паро-газови централи ориентировъчно се изгарят 2 мВтч газ, с цел да се получи 1 мВтч електрическа енергия. Само в границите на година обаче цената на газа на европейските тържища се увеличи от под 5 евро/мВтч до рекордните над 60 евро/мВтч или скок от 1200%. Което значи, че единствено разходът за гориво за един мегаватчас електрическа енергия е скочил до съвсем 120 евро. А газът е главно гориво за произвеждане на ток в Западна Европа. Зад повишаването на природния газ също има няколко фактора - от възобновяване на стопанските системи след локдауните поради Covid-19, през нарасналото търсене на LNG (втечнен газ) в Азия, до ролята на съветската " Газпром ", която ограничи доставките поради " профилактика " на газопроводите и сътвори дефицит в цяла Европа. Също по този начин газовите оператори в Европа избраха тази пролет да употребяват насъбраните в хранилищата количества, купени на ниските цени от 2020 година, вместо да купуват непосредствено от пазара, който беше във прогресивен тренд и по този начин да осъществят моментни облаги. Това обаче се оказва проблем в този момент, защото хранилищата не престават да са незапълнени на прага на зимния сезон и страховете от дефицит на газ единствено след няколко месеца още повече покачват цените.

Ако се върнем обаче към електрическата енергия, различен главен фактор, който оказва въздействие, е цената на въглеродните квоти. Тя също се усилва рисково през тази година - с близо 50%. В последните дни CO2 излъчванията се търгуват за над 60 евро/тон, а при производството на един мегаватчас електрическа енергия с газ се отделят 400-500 т/мВтч. Или в цената на тока в този момент автоматизирано влизат към 30 евро.

Извън това има и чисто климатични фактори, които оказват въздействие върху повишаване на електрическата енергия. Например, вятърът тази година е доста по-малко по отношение на 2020-а и в следствие големите вятърни паркове в Северна Европа не генерират задоволително сила. А това, в композиция с рисковите горещини това лято, докара до изострен дефицит на ток в избрани моменти.
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР