Екстремни метеорологични явления, като горещи вълни и наводнения, които ще

...
Екстремни метеорологични явления, като горещи вълни и наводнения, които ще
Коментари Харесай

Метеорологични бедствия са убили повече от 140 000 души в Европа през последните 40 години

Екстремни метеорологични феномени, като горещи талази и наводнения, които ще се усилят през идващите години вследствие на изменението на климата, костват към 142 000 живота и близо 510 милиарда евро в Европа през последните 40 години, съгласно отчет, оповестен в четвъртък, 3 февруари.

В своето изследване Европейската организация по околна среда (EEA), основана в Копенхаген, прикани за предприемане на спомагателни ограничения, както на самостоятелно, по този начин и на държавно равнище.

„Климатичните събития, изключително горещи талази, само че също и студени талази, суши и горски пожари, съставляват 93% от общия брой на смъртните случаи и 22% от финансовите вреди съгласно салдото, основан на данни от CATDAT.

Горещата вълна през 2003 година умъртви към 80 000 души в 32 европейски страни

Ако човешките загуби, породени от тези събития, са доста по-ниски, наводненията са били най-скъпото финансово злополучие – 44% от общите разноски – преди бурите (34%), съгласно този отчет.

Само горещата вълна през 2003 година умъртви към 80 000 души в 32-те изследвани европейски страни, в това число 27-те страни – членки на Европейския съюз, както и Турция и Обединеното кралство.



Последните изследвания, в това число отчетите на Междуправителствената група по изменение на климата (IPCC) на специалисти на Организация на обединените нации по климата, демонстрират, че честотата и тежестта на събития като суши и горски пожари са по-добре обяснени, когато се вземе поради изменението на климата.

В случай на други, като градушка, към момента липсват доказателства.

В Европа климатичните модели предсказват по-чести и тежки събития, без значение дали са стихии, наводнения и свлачища или засушавания или горски пожари.

На национално равнище Германия е европейската страна, която пострада най-вече – с 42 000 смъртни случая и 107 милиарда евро финансови загуби.



Следва Франция с 26 700 смъртни случая и вреди от 99 милиарда евро и Италия с 21 600 смъртни случая и вреди от 90 милиарда евро.

Само 23% от парцелите, претърпели имуществени вреди в цяла Европа, са били застраховани, само че разликите са големи: да вземем за пример те са били 1% в Румъния и Литва, спрямо 55% в Холандия или 56% в Дания.

Бедствия като трусове и вулканични изригвания не са включени в тези числа, защото не са метеорологични феномени. Земетресение опустоши района Токио – Йокохама, като след него последваха и ужасни пожари. Напълно унищожени са 381 000 къщи, а общо развалените са 694 000

Според сходна оценка на Националната океанска и атмосферна администрация (NOAA), Съединените щати са претърпели 310 метеорологични и климатични бедствия от 1980 година насам с вреди над 2,155 милиарда $.
Източник: bg-voice.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР