Експертът по теми, свързани с Близкия изток – Мохамед Халаф,

...
Експертът по теми, свързани с Близкия изток – Мохамед Халаф,
Коментари Харесай

Мохамед Халаф: Свидетели сме на разпада на Иранската империя

Експертът по тематики, свързани с Близкия изток – Мохамед Халаф, бе специфичен посетител в „ Денят на Дарик “, с цел да разяснява спора сред Иран и Израел. Халаф съобщи, че „ ставаме очевидци на разпада на Иранската империя “, като специалистът изрази убеденост, че „ Съединени американски щати могат да върнат Иран 200 години обратно, идва нов образ на Близкия изток “.

„ Това, което виждаме като развой, ще продължи. Ще има ракетни удари от страна на Иран, само че те понижават като брой. Те не желаят да стрелят повече ракети, с цел да не свършват тези в складовете, които имат. Или това, че израелците наблюдават всичко. Небето над Иран се управлява над израелската авиация и дронове. Иран знае, че като изстреля ракети, 5 минути по-късно ги нападат. Най-важният въпрос е какво ще бъде това, което чакаме – реакцията на Съединени американски щати. Преди малко Доналд Тръмп заплашва “, съобщи Мохамед Халаф.

„ Президентът Тръмп не е безапелационен. Една от повода е снощното заседание на съвета на националната сигурност на Съединени американски щати. Те нямат решение, тъй като са разграничени на две групи – едната е за присъединяване във войната, а другата срещу. Има значителен брой сенатори и конгресмени, които са за включването на Съединени американски щати във войната. Това, което разгласи президентът Тръмп тази заран е, че Джей Ди Ванс и Стив Уиткоф ще отидат да договарят. По-скоро ще отидат да получат отговор, а не да договарят. Не имам вяра, че Иран ще се съгласи с желаната цялостна капитулация от страна на Доналд Тръмп. Той желае да прекарва либийския модел от времето на Муамар Кадафи. Тогава договорката беше или остава на власт, или се отхвърля от нуклеарната си стратегия и обогатения уран. Иран в този момент има повече обогатен уран. Иран заплашва Близкия изток към този момент 47 години. Аз съм от Ирак и знам какво са създали в моята страна. Продължава да имам контакти с моите братя и сестри в Ирак. Всички чакат да се отърват от този режим “, разяснява специалистът.

„ Устоите на режима се крепят върху два фундамента – първият ислямския шериат съгласно разбирането на аятоласите, а вторият е изразителност против Запада и Израел. Затова там сега има такава бездна сред тях. Новите генерации в Иран, въпреки и да са 47 години, откогато има ислямска гражданска война в Иран. Това фашистки ислям, в който те са възпитаните, само че младите са срещу това и желаят да са свързани със Запада. Иранският народ се отличава от другите арабски, тъй като те желаят да са свързани с Европа. Повечето хора не поддържат режима на аятоласите в Иран. “

„ Те и преди апела на Доналд Тръмп, иранците в Техеран започнаха да напущат. Те са там от 10 до 15 милиона поданици, тъй като там работят ужасно доста хора от провинцията. Режимът стяга решима. Пуснали са хора от репресивния уред на режима на аятолах Хаменей по улиците. Те би трябвало да се разправят с митингите и опозицията, както и да възпитават в режима. Има хора, които не са съгласни с режима и желаят друго бъдеще за себе си. Те са брутални, употребяват оръжие против протестиращите. Така вършиха в Ирак преди 4 години, когато младите се оповестиха срещу ръководещите. Тогава се стреляше по живо месо. Те са проксита на Иран в Ирак, има такива в Йемен, както и в Ливан, до неотдавна и в Сирия имаше прокси на Иран “, разяснява Мохамед Халаф.

„ В Иран сега, доколкото проследявам, аз като бях студент в Ирак избирах сред два езика – персийки и иврит. Учил съм персийски, само че минаха доста години, помня някои неща и мога да чета. Следя техните медии отпреди. Всеки ден им проследявам обществените мрежи и отпреди. Има опозиционни медии, които се осмеляват да приказват и да подлагат на критика. В обществените мрежи има много картини, които демонстрират омразата против режима. Хора от балконите излизат и крещят: „ Смърт за Хаменей! “. Ако приказваме за иранците отвън страната, те са по улиците и носят флагове от времето на шах Реза Пахлави “.

„ Смяната на режима няма да бъде толкоз лесна, даже и да бъде нападнат Иран от Съединени американски щати. Това ще изприщи процеси в страната. Притеснен съм от два обстоятелството. Аз съм иракчанин, който беше за демокрацията, само че в този момент като виждам какво се случва. Аз персонално от моето семейство изгубих двама братя и двама племенници на 5 години и 11 години. Те са част от жертвите на прокситата на Иран. Само да си визиите защо става дума. Аз съм написал много неща в моите книги: „ Фауда “ и „ Непо “. Хората там може да намерят генезиса на казуса, той е политическо-религиозен, само че идва от религията. Дори режимът да остане, той към този момент няма тази мощ, която имаше допреди 5 дни. Той няма силата, която имаше преди година и 6 месеца, когато ХАМАС атакува Израел и отговора на израелците, който беше много несъразмерен, само че в случай че не беше ХАМАС блъснал Израел, нямаше да стигнем до това сега. Това изприщи и промени военната теория на Израел и тази за сигурността на страната. Израелците не желаят да водят войни по-дълги от 2 месеца, тъй като това въздейства върху стопанската система и душeвността на хората. Те трансформираха това и към този момент не се гледа какъв брой ще са жертвите, какъв брой ще са икономическите загуби. Това, което приказва Бенямин Нетаняху е, че той ще сътвори нов Близък изток. Непрестанно го повтаря. Той се обърна към иранския народ и приказва за свободата му. В този подтекст кой приказва за нов Близък изток – престолонаследникът в Саудитска Арабия – Мохамед бин Салман, президентът Доналд Тръмп, и Шейх Мохамед бин Рашид ал-Мактум. Не може да има нов Близък изток с режима на аятоласите “, разяснява Мохамед Халаф.

„ Те допреди месец желаеха да смъкват режима на Крал Абдула II в Йордания. Той говореше за заплахата от иранците и тяхната интервенция на всички места. Те стигнаха чак до Алжир. Има хора, които умират от апетит и не могат да заплащат сметките си. Деца, емигрирали в чужбина, работят и заплащат да живеят родителите им. Намесата на Иран на всички места води основаване на шиитски анклави, военни анклави. Генералът Касем Солеймани, който бе погубен през първия мандат на Тръмп, убеди аятолах Хаменей да създадат план за трансгранични шиитски военни групи. Искат да създадат международен арабски халифат, шиитски халифат. Затова ген. Солеймани искаше прокситата, с цел да се намесват за вътрешните политики на страните. Когато има митинги, те идват и стартират да стрелят против протестиращите. Видяхме го това неотдавна при гражданската война в Сирия. Можем дълго да приказваме за това нещо “.

„ Не мисля, че убийството на аятолах Хаменей ще реши казуса. Институцията, която ръководи Иран, е революционната армия. Той взима последните решения, само че там има разнообразни институции. Революционната армия е ръката на Иран, по тази причина те имат отряд, който дружно с Хизбула направиха атентата в Сарафово през 2012 година “, съобщи Мохамед Халаф.

„ Има организации, които са подготвени да водят военни дейности, с цел да смъкват режима в Иран. Ако има разпад, разпада се всичко. Започва цялостният безпорядък и ще стартира революция, като тази в Ирак в края на 2005 година. Тогава американската войска имаше 150 000 бойци там. Иран е доста по-голяма и има по-голямо население. Не знам… “

„ Капитулацията, това ще бъде препоръчано на Иран. Ако не бъде призната тя, израелците ще продължат да нападат и ще стигнат до атомните уреди и центрофугите, които са с най-новите модификации. Те вършат обогатения уран от 60% до 90%, които са нужни за основаването на атомното оръжие. Ние сме очевидци на разпада на районната Иранска империя. Тя за пръв път в последните 46 години влиза в спор със Съединени американски щати и Израел. До този миг тази работа беше вършена от ирански проксита. Ние към този момент 1 година и 10 месеца виждаме какво вършат хутите с интернационалното корабоплаване. Това се случва благодарение на Иран. Те от кое място имат запас да арестуват корабите, от Иран. Слушам български публицисти, които пазят режима в Иран… От това доста ме боли. Имаше един публицист, който прави параленост сред Иран и Северна Корея. Той не знае последствията, в случай че има страна с нуклеарно оръжие в Близкия изток. Ако Иран има нуклеарно оръжие, и Саудитска Арабия, и Турция ще желаят да имат. Първият девиз на Иран е ликвидацията на страната Израел. Северна Корея не е почнала да прави такива заявления. Достатъчен е Пакистан в този район “.

„ Питайте сирийците по какъв начин изтърпяха Башар Асад, питайте ливанците. Кой направи войната в този район? Кой ги умъртви? Прокситата на Иран! “, отсече Мохамед Халаф.

„ Иран помагаше на талибаните в Афганистан, с цел да не успее демократизацията на страната. От там потегли всичко. Аз съм оптимист от това, че иранците в тяхното практикуване на политиката водят нещата до ръба на пропастта. Когато видят, че са застрашени и са пред гибел, се предават. Ще забележим в този миг до къде ще стигнат с това твърдоглавие. Те си мислят, че Тръмп няма да ги удари, тъй като войните ги взема решение като имотни покупко-продажби. В изискванията на Съединени американски щати нямаше капитулация, а имаше договаряния. Режимът в Иран загуби достолепието си и опцията да излязат с чисто лице пред народа си. Вече няма такива алтернатива. В Иран няма обективен съд. Всекидневно обесват от 20-30 души без съд. Всички пазят аятоласите, а за тези издевателства… Кой умъртви последният президент на Иран Ибраим Райси – израелците “, безапелационен е Халаф.

„ Израел ще стартира да нападна разнообразни институции в Иран, хранилища за оръжия, фабрики. Те споделиха, че са свършили първия лист. Те имат по 100 военни цели дневно. Според мен, през днешния ден са блъснали и два от обектите, в които има произвеждане на центрофуги за обогатяване на уран за нуклеарно оръжие. Имаме три обекта „ Фордо “, който е подземен. Води се момента открита война. Израел води нова школа, това е пето потомство войни и оръжие. Дори бих споделил, че е шесто. Съчетава се технология, разузнаване и ракетите, които има. Какво има от иранска страна? Класическа школа – балистични ракети и молебствия към Аллах. Това е! “ съобщи специалистът по Близкия изток Мохамед Халаф.

„ Различни отчети сочат, че Иран има 2000 балистични ракети с друг обхват. Според един боен по арабската телевизия от най-сериозните, имат боен консултант, който съобщи, че няма прецизни балистични ракети, а такива, които имат избрани глави и от голяма важност е какъв брой са огромни и какъв брой тежат. Слагат се механизми и като доближават към задачата, те могат да трансформират своята траектория. Израел има 4 равнища на отбрана, обаче от време на време те минават тъкмо, тъй като заобикалят. Израел обаче имат всичко и най-важното – небето е тяхно. При тяхната офанзива имаше 250 самолета, иранците нямат въздушна защита “, съобщи Халаф.

„ За да можеш да защитиш въздушното пространство би трябвало да имаш системи, които смъкват самолети и ракети в твоето небе. Иранците имаха S300 и S400, само че Бенямин Нетаняху ги удари и те към този момент нямат въздушна отбрана и няма по какъв начин да смъкват самолетите и те да вършат каквото си желаят. Нетаняху работи, не чака. Как 250 самолета да кръжат над небето над Иран и те не могат да смъкват нито един. Проблем ще е, в случай че Иран тръгне да нападна американските военни бази. В Ирак има по гледище на държавното управление военни на Съединени американски щати, които оказват помощ на иракската войска “.

„ Това, което ми направи усещане е, че Израел стартира да приготвя публичното мнение, че войната ще свърши, тъй като хората са непрекъснато по тунелите и убежищата. Иран загуби най-важното, че към този момент няма силата на въздържане на врага. Вече не съставлява тази опасност, която беше построил Иран през последните над 40 години, че никой не може да протяга ръка. Прокситата на Иран са в клинична гибел. Иран загуби доверието на своя народ. Израел удари цялата конструкция на властта в Иран. В обществените мрежи иранците питат по какъв начин това се случва за часове в Иран, а вие говорите, че желаете да унищожите Израел. Те унищожиха за дни това, което бе градено в Иран през последните 46 години. Израел печели от тази война. Те върнаха най-малко за 2-3 години атомната стратегия на Иран. Удариха имиджа на Иран – към този момент нямат тези проксита религия в Иран и режима на аятоласите. Хамас няма кой да го поддържа. Иран не е в положение да пази себе си, камо ли Хамас, Ислямиски Джихад и други Ако аятолах Хаменей загуби мозъка си, ще заповяда да ударят американски бази и ще върнат Иран 200 години обратно, тъй като това е Съединени американски щати и няма кой да отбрани Иран. От Хаменей се чака да си даде главата и одобри това, което предлага Съединени американски щати. Той към този момент загуби. Няма връщане обратно за Иран, страната няма атомна стратегия. Иран би трябвало да съобщи всичко с нуклеарната си стратегия и да вдигне ръцете си. Иран тогава ще се трансформира в страна и ще мисли за личните си жители. Идва нов образ на Близкия изток, без проксита, да забележим дали ще се случи, когато аятоласите ги няма “, приключи Мохамед Халаф в изявлението си пред Божидар Русев.

Източник: darik.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР