Китайско „изкуствено слънце“ постави нов рекорд - важна стъпка към производството на енергия от термоядрен синтез
Експерименталната китайска установка вид „ токамак “ (EAST) - или както я назовават още „ изкуственото слънце “, поддържа устойчиво положение на плазма с висока степен на топлопроводност в продължение на 1066 секунди, поставяйки нов международен връх и отбелязвайки пробив в търсенето на сила от термоядрен синтез, оповестява Българска телеграфна агенция.
Продължителността от 1000 секунди се смята за основен стадий в проучванията на термоядрения синтез. Пробивът, реализиран от Института по физика на плазмата към Китайската академия на науките (КАН), доста подобри първоначалния международен връх от 403 секунди, който също беше подложен от EAST през 2023 година
Крайната цел на „ изкуственото слънце “ е да сътвори нуклеарен синтез като на Слънцето, употребявайки субстанции, които се срещат в обилие в морето, с цел да обезпечи непрекъснат поток от чиста сила. Повече от 70 години учени от целия свят се пробват да реализират сложна цел - единствено след постигане на температури над 100 милиона градуса по Целзий, поддържане на постоянна дълготрайна работа и обезпечаване на опция за надзор, едно устройство за нуклеарен синтез може сполучливо да създава електрическа енергия.
„ Устройството за термоядрен синтез би трябвало да реализира постоянна работа с висока успеваемост в продължение на хиляди секунди, с цел да може да се обезпечи самоподдържаща се циркулация на плазма, което е от решаващо значение за непрекъснатото генериране на сила от бъдещите термоядрени електроцентрали “, сподели Сон Юнтао, шеф на КАН. Той посочи, че новият връх е от значимо значение, защото съставлява решаваща стъпка към създаването на реактор за термоядрен синтез.
Гун Сянцзу, началник на отдела за физика и пробни интервенции на EAST, сподели, че след последния кръг от опити са осъвременени няколко системи на EAST. Например загряващата система, която преди е работила с мощ, еквивалентна на близо 70 000 домашни микровълнови печки, в този момент е удвоила мощността си, като в същото време е запазила непоклатимост и непрекъснатост.
От стартирането си в употреба през 2006 година проектираният и създаден в Китай EAST е отворена тестова платформа за китайски и интернационалните учени, които организират опити и проучвания, свързани с термоядрения синтез.
В Хъфей, където се намира EAST, се построява ново потомство пробни уреди за проучване на термоядрения синтез, които имат за цел да ускорят още повече приложението и развиването на термоядрената сила.