Училища представиха успешни модели за интегриране на математиката и инженерните науки
Екипи от 11 учебни заведения показаха работещи модели за консолидиране на математиката, инженерните науки, технологиите и формиращото оценяване в учебна среда.
Домакин на форума бе 125. СУ „ Боян Пенев “, а реализирането му е по Национална стратегия „ Иновации в деяние “.
По време на откриването на Лабораторията за нововъведения домакините показаха концепцията за новаторското развиване на 125. СУ „ Боян Пенев “ и модела „ Мисли – чувствай – създавай “, посредством който учебното заведение развива у учениците сериозно мислене, творчество, прочувствена просветеност и умения за работа в екип. По думите на шефа на 125. СУ „ Боян Пенев “ Венелина Николова лабораторията е среща на хрумвания, на опит и на ентусиазъм сред учебни заведения, които имат смелостта да трансформират образованието, и сред учители, които търсят нови пътища за развиване на своите възпитаници
Участниците следиха открити уроци, демонстрации, работни срещи и полемики, свързани с развиването на основни компетентности, междупредметните връзки, практическото приложение на знанията и потреблението на формиращото оценяване в образованието по математика. Проведоха се научни сесии, STEM лаборатории, демонстрационни уроци и постерни представяния. Сред главните тематики бяха формиращото оценяване в математиката, потреблението на изкуствен интелект в STEM образованието, проектно-базираното образование, ученическите научни разработки и инженерните планове. Участниците се включиха в STEM лаборатории като „ Алгоритмите на живота “, „ Под арките на Европа “ и „ Маршрутиране “, както и в демонстрационни сесии, отдадени на приложението на изкуствения разсъдък, инженерните решения, химията на храните и ученическите проучвателен планове.
Представени бяха новаторските модели на образование на гостуващите учебни заведения, както и инженерната работилница „ От концепция до работещ модел “ с присъединяване на възпитаници от разнообразни възрастови групи.
Предстои да бъде създадено практическо управление за използване на формиращо оценяване по математика, което да подкрепи учителите в ежедневната им работа и да бъде потребен запас за учебни заведения от цялата страна.
Във форума се включиха и екипи от ПМГ „ Христо Смирненски “ в Перник, НПМГ „ Акад. Любомир Чакалов “ в София, ППМГ „ Акад. проф. Асен Златаров “ в Ботевград, ПМГ „ Проф. Емануил Иванов “ в Кюстендил, МГ „ Гео Милев “ в Плевен, ПГЕЕ – Пловдив, ЧПГДН „ СофтУни Будител “ в София, СУ „ Алеко Константинов “ в Луковит, СУ „ Св. св. Кирил и Методий “ – с. Лехчево и ОУ „ Христо Ботев “ – с. Пирне. Присъстваха представители на МОН, РУО– София-град, шефове, учители и възпитаници от разнообразни области на страната, както и представители на висши учебни заведения, научни организации и бизнеса.
Домакин на форума бе 125. СУ „ Боян Пенев “, а реализирането му е по Национална стратегия „ Иновации в деяние “.
По време на откриването на Лабораторията за нововъведения домакините показаха концепцията за новаторското развиване на 125. СУ „ Боян Пенев “ и модела „ Мисли – чувствай – създавай “, посредством който учебното заведение развива у учениците сериозно мислене, творчество, прочувствена просветеност и умения за работа в екип. По думите на шефа на 125. СУ „ Боян Пенев “ Венелина Николова лабораторията е среща на хрумвания, на опит и на ентусиазъм сред учебни заведения, които имат смелостта да трансформират образованието, и сред учители, които търсят нови пътища за развиване на своите възпитаници
Участниците следиха открити уроци, демонстрации, работни срещи и полемики, свързани с развиването на основни компетентности, междупредметните връзки, практическото приложение на знанията и потреблението на формиращото оценяване в образованието по математика. Проведоха се научни сесии, STEM лаборатории, демонстрационни уроци и постерни представяния. Сред главните тематики бяха формиращото оценяване в математиката, потреблението на изкуствен интелект в STEM образованието, проектно-базираното образование, ученическите научни разработки и инженерните планове. Участниците се включиха в STEM лаборатории като „ Алгоритмите на живота “, „ Под арките на Европа “ и „ Маршрутиране “, както и в демонстрационни сесии, отдадени на приложението на изкуствения разсъдък, инженерните решения, химията на храните и ученическите проучвателен планове.
Представени бяха новаторските модели на образование на гостуващите учебни заведения, както и инженерната работилница „ От концепция до работещ модел “ с присъединяване на възпитаници от разнообразни възрастови групи.
Предстои да бъде създадено практическо управление за използване на формиращо оценяване по математика, което да подкрепи учителите в ежедневната им работа и да бъде потребен запас за учебни заведения от цялата страна.
Във форума се включиха и екипи от ПМГ „ Христо Смирненски “ в Перник, НПМГ „ Акад. Любомир Чакалов “ в София, ППМГ „ Акад. проф. Асен Златаров “ в Ботевград, ПМГ „ Проф. Емануил Иванов “ в Кюстендил, МГ „ Гео Милев “ в Плевен, ПГЕЕ – Пловдив, ЧПГДН „ СофтУни Будител “ в София, СУ „ Алеко Константинов “ в Луковит, СУ „ Св. св. Кирил и Методий “ – с. Лехчево и ОУ „ Христо Ботев “ – с. Пирне. Присъстваха представители на МОН, РУО– София-град, шефове, учители и възпитаници от разнообразни области на страната, както и представители на висши учебни заведения, научни организации и бизнеса.
Източник: novinata.bg
КОМЕНТАРИ




