Едва ли който и да било парламент би си позволил

...
Едва ли който и да било парламент би си позволил
Коментари Харесай

Проф. Румен Гечев: Новата коалиция иска България да става все по-последна в ЕС – това ще е резултатът от нисък бюджетен дефицит

„ Едва ли който и да било парламент би си разрешил лукса да остави българския народ, общините и жителите без финансиране. Тази теоретична опция отпадна - има продължение на удължението на бюджета, тъй че да кажем на хората, че пенсии, заплащания в държавния бранш са обезпечени и те ще продължат по този начин, както и до момента “. Това съобщи националният представител от „ Българска социалистическа партия за България “ проф. Румен Гечев в ефира на Nova News.
Социалистът уточни разликите сред настояванията на социалистите и поръчките на ръководещата коалиция ПП-ДБ и ГЕРБ във връзка с бюджета: „ Това, което те споделят, е България освен да остане на последно място в Европейски Съюз, само че да става все по-последна. Ако се извърши това, което сътрудниците от десницата желаят - да замразим обществените заплащания, да не усилваме тласъците в потреблението, да няма пари да подтикваме производството и да поддържаме невисок бюджетен недостиг, значи сигурно ние ставаме все по-последни в Европейски Съюз. Ние от Българска социалистическа партия не желаеме това “, безапелационен бе проф. Гечев.
Той даде образец със страни като Румъния, Швеция и Дания, които не желаят да влизат в Еврозоната: „ Трябва да отговорим на българските жители за какво едни страни желаят, а други не желаят. Т.е. в случай че ние желаеме в този момент и незабавно да влезем в Еврозоната, въпросът, на който би трябвало да отговорим, е какви ще бъдат следствията за българската стопанска система. Ние от Българска социалистическа партия считаме, че би трябвало да влезем в Еврозоната, само че мислим, че сега не сме подготвени. Това го споделя и Еврозоната – и от Европейска комисия, и от ЕЦБ ни споделиха, че не отговаряме на условията и че би трябвало да забравим за влизане в Еврозоната 1 януари 2024 година, а вероятно 2025 година – това, което ние твърдяхме, се удостоверява “, изясни проф. Гечев.
В предаването „ РеВизия “ социалистът съобщи: „ Никой до момента не е посочил планове. Ние поискахме от Българска народна банка – това е формалната институция, която би трябвало да направи разбор за плюсовете и минусите, те отхвърлиха и предоставиха нещо, което аз назовавам памфлет – неподписан, без произлязъл номер. Т.е. Българска народна банка отхвърли на Народното събрание на България да се подпише с произлязъл номер. И знаете ли за какво? Защото в Управителния съвет на Българска народна банка са на друго мнение – едни смятат, че моментът е подобаващ, други – че не е “, сподели проф. Гечев.
И попита: „ Защо откакто в България са най-ниски заплатите, приходите, откакто са най-ниски налозите в Европейски Съюз, за какво десните твърдяха, че това ще докара до по-големи вложения и са срещу въвеждането на европейските прогресивни данъчни облагания? ”, сподели социалистът и опроверга изказванието, че след въвеждането на плоския налог в България има растеж на директните непознати вложения, като уточни че по отношение на статистиката вложенията в страната при плосък налог са 4 пъти по-малко, в сравнение с при прогресивния.
Проф. Гечев съобщи още, че до момента в който няма господство на закона в България, няма да има и непознати вложения: „ Това обясняваме и ние, че ниските налози не са факторът, който само притегля инвестиция “, сподели той и даде образец с Китай, където налозите са в пъти по-високи от България, само че има голям брой непознати вложения.
Социалистът уточни, че Българска социалистическа партия няма да предложи при разглеждането на този бюджет да се премине към прогресивна данъчно облагане, тъй като това не е редно да се случва в средата на годината: „ Но за другата година, ние не сме се отказали. Пет пъти внасяме в последните 10 години предложение за прогресивно данъчно облагане. Прогресивното данъчно облагане е облагане, което е приложено в 95% от страните членки на Организация на обединените нации, а сътрудници от десницата в България настояват, че плоският налог е десен, че не трябва да се вкарва прогресивно данъчно облагане, те приказват за евроатлантически полезности. Страните с плосък налог сега още са Таджикистан, Киргизстан, Туркменистан и Монголия. Като дойдат при вас сътрудниците от десницата, ги попитайте каква е тази евроатлантическа полезност от Средна Азия в налозите? “, сподели проф. Гечев и добави, че няма нито една страна, която да е станала развита с помощта на плоския налог.
„ Когато при вас идват десните и изясняват, че дефицитът би трябвало да ни е по-нисък, в сравнение с в развитите страни, че дългът ни би трябвало да е 6 пъти по-нисък в сравнение с във Франция и ние ще достигнем Франция, значи това са хора, които или са имали мъчно детство, или не ги четат тези цифри “, сподели още социалистът.
Попитан по отношение на дали положението с хазната е в действителност толкоз тежко, колкото твърдеше служебното държавно управление, проф. Гечев отговори: „ Когато се приказва с цифри, би трябвало да се подхожда научно и обективно. По кой индикатор България 2022 година е била зле? Първо, дефицитът е 3% от Брутният вътрешен продукт, което е чудесно. Второ, дългът ни в Брутният вътрешен продукт не е ли 23,5%, което е чудесно. Икономически напредък – 2,7%, два пъти по-високо от Еврозоната, не е чудесно, само че е добре. Фискалният запас – януари 2023 година е 14 милиарда лева “, уточни социалистът.
По отношение на дълга, той изясни: „ По сметките, които имаме сега, дългът от 40 и няколко милиарда ще стане близо 70 милиарда лева през 2025 година, което не звучи добре. Само че икономистите постоянно мерят дълга по отношение на Брутният вътрешен продукт, а той 2025 година при този неприятен сюжет, ще бъде 33% от Брутният вътрешен продукт, т.е. ние ще бъдем два пъти под тавана на Европейски Съюз и ще бъдем три пъти по-добре от европейските страни. Така че сътрудниците от десницата, които споделят: „ А, какво ще стане в този момент “ и цитират едни цифри, които звучат ужасно - те ви лъжат, обикалят студиата и приказват небивалици “, сподели проф. Гечев. 
Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР