Едва ден след извънредното общо събрание на федерацията по вдигане

...
Едва ден след извънредното общо събрание на федерацията по вдигане
Коментари Харесай

Опитват да съсипят Насар, входираха три жалби срещу новия шеф на щангите

Едва ден след изключителното общо заседание на федерацията по повдигане на тежести (БФВТ) в Софийски градски съд (СГС) стремително са постъпили три желае, с които се апелират решенията, взети на форума. Така щангите затвориха омагьосания кръг на обжалванията, от който едвам се измъкнаха единствено преди две години и половина.

На събранието в понеделник (15 декември) представители на 20 клуба избраха за нов президент - олимпийския първенец от Москва`80 Асен Златев, 11 поддържаха досегашния - Стефан Ботев, а два се въздържаха.

Още тогава потеглиха клюки, че този избор е единствено началото на дълги правосъдни протакания. Затова Златев заявява, че какъвто и да е вотът, той или клубове, които го поддържат, няма да апелират решенията и прикани за същото Ботев, който обаче се въздържа от коментар по тематиката пред делегатите. По-късно пък сподели пред медиите, че той няма да апелира, само че може някои клубове да го създадат.

Точно това и стана. Още на идващия ден (16 декември) в Софийски градски съд са постъпили три тъжби и процедуратата по вписването в Търговския указател на новия президент и на Управителния съвет е спряно. Исковете са от " Христо Бъчваров " (Сливен), " Аполон " (Стара Загора) и ЦСКА, написа " Сега ".

Главен треньор и представляващ сливенския клуб е Пламен Братойчев, на " Аполон " водещата фигура е треньорът е Евгени Танев, а на ЦСКА - Янко Георгиев, който при Стефан Ботев бе назначен за основен треньор на националните тимове. И тримата на събранието бяха измежду поддръжниците на досегашния президент на БФВТ.

Прави усещане и изпитаната от сагата с Българския олимпийски комитет (БОК) тактичност - жалбите да се внесат в друг час, с цел да попаднат при разнообразни съдии. Така и е станало и това значи три правосъдни каузи за една и съща рекламация - че решенията на общото заседание са незаконосъобразни.

Всичко това обрича БФВТ на дълги правосъдни борби, които може да се проточат с години, до момента в който се произнесат всички инстанции. В това време Стефан Ботев ще бъде настоящ президент на централата, а Асен Златев няма да има право да взима никакви решения.

Ситуацията евентуално ще се усложни още повече, защото се чакат също по този начин тъжби от трите новосъздадени клуба по щанги, които бяха вписани в регистъра на ММС през тази година (март и септември) - " Локомотив XXI " (ГО), " Иван Абаджиев " (НПазар) и " Рилска мощ " (Самоков), които също са измежду поддръжниците на Стефан Ботев.

Впрочем БФВТ до неотдавна бе в същото състояние в продължение на съвсем две години - от 28 май 2021 година до април 2023 година Избраният за президент Ариф Маджид не можа да встъпи в служба в този интервал, защото клубове, симпатизиращи на сваления от общото заседание Неделчо Колев бяха внесли тъжби против решенията. Едва след намесата на тогавашния длъжностен състезателен министър Весела Лечева (по подигравка на ориста в този момент тя е в сходна позиция в БОК против обжалващите нейния избор за ръководител симпатизанти на Стефка Костадинова) и някои отстъпки от страна на Маджид по отношение на Колев, жалбите бяха оттеглени е властта предадена.

И още един колорит на актуалната патова обстановка в БФВТ. Олимпийският първенец от Париж 2024 Карлос Насар, който участва на общото заседание и поддържа Асен Златев, съобщи по-късно пред публицисти, че точно Златев е повода да остане да се състезава за България. Насар обаче предизвести, че в случай че се стигне до обжалвания може да си промени решението.

" Със сигурност страницата не е затворена. Постоянно имам нови предложения, само че към този момент нямам такива мисли. Ако някой апелира, към този момент може би ще ми нахлуят в главата. Най-хубаво е да има съгласие ", бяха точните думи на щангиста, който неотдавна най-сетне подписа контракт с БФВТ, само че сегашните събития може да послужат за добър мотив да стане играч на друга страна след Нова година.
Източник: lupa.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР