Едва 7% от българите смятат САЩ за съюзник
Eдва 7% от българите виждат Съединени американски щати като съдружник, сочи изследване на неправителствената организация " Европейски съвет за външна политика ", отдадено на публичните настройки към сигурността и защитата, трансатлантическите връзки, поддръжката за Украйна и енергийната самостоятелност на Европа. Според 44% от сънародниците ни Вашингтон е " нужен сътрудник ", до момента в който за 11% е съперник, с който страната би трябвало да си сътрудничи. 15% пък виждат Съединени американски щати като страна, с която сме в спор.
Съединени американски щати са наш съдружник, считат 49% от интервюираните, декларирали се като поддръжници на ПБ, 73% от подкрепящите ГЕРБ и 71% от ПП-ДБ.
Изследването демонстрира, че България минимум от останалите 15 страни, включени в изследването, има вяра, че при възможна нужда Съединени американски щати ще се притекат на помощ, като електоратът на " Прогресивна България " е най-скептичен - 75% от тях не имат вяра, че Съединени американски щати биха се отзовали, както и 51% от ГЕРБ и 73% от Политическа партия и Демократична България.
26% от българите считат Украйна за нужен сътрудник, 37% дават отговор, че не знаят, а 19% я възприемат като зложелател. 28% от последователите на " Прогресивна България " са настроени позитивно по отношение на Киев, 69% от последователите на ГЕРБ също, както и 72% от Политическа партия и Демократична България. България е с най-негативни настройки по отношение на изпращането на военна помощ за Украйна. Най-големите съперници на тази концепция още веднъж са измежду електората на ПБ - 87%, следвани от ГЕРБ - 64%, и ПП-ДБ - 57%.
Подобни са данните и по отношение на изпращането на войски при вероятно нахлуване на Русия против балтийските страни, като 86% от електората на ПБ са срещу, както и 60% от ГЕРБ и 45% от ПП-ДБ.
Данните от изследването демонстрират, че по въпросите на сигурността и защитата България поддържа както закупуването на оръжия от Европа, по този начин и основаването на различна нуклеарна мощ, която не разчита на Съединени американски щати.
Изследването е извършено онлайн и посредством телефонни позвънявания сред 30 април и 19 май 2026 година сред 19 481 респонденти, като сред тях са 1013 българи.
Съединени американски щати са наш съдружник, считат 49% от интервюираните, декларирали се като поддръжници на ПБ, 73% от подкрепящите ГЕРБ и 71% от ПП-ДБ.
Изследването демонстрира, че България минимум от останалите 15 страни, включени в изследването, има вяра, че при възможна нужда Съединени американски щати ще се притекат на помощ, като електоратът на " Прогресивна България " е най-скептичен - 75% от тях не имат вяра, че Съединени американски щати биха се отзовали, както и 51% от ГЕРБ и 73% от Политическа партия и Демократична България.
26% от българите считат Украйна за нужен сътрудник, 37% дават отговор, че не знаят, а 19% я възприемат като зложелател. 28% от последователите на " Прогресивна България " са настроени позитивно по отношение на Киев, 69% от последователите на ГЕРБ също, както и 72% от Политическа партия и Демократична България. България е с най-негативни настройки по отношение на изпращането на военна помощ за Украйна. Най-големите съперници на тази концепция още веднъж са измежду електората на ПБ - 87%, следвани от ГЕРБ - 64%, и ПП-ДБ - 57%.
Подобни са данните и по отношение на изпращането на войски при вероятно нахлуване на Русия против балтийските страни, като 86% от електората на ПБ са срещу, както и 60% от ГЕРБ и 45% от ПП-ДБ.
Данните от изследването демонстрират, че по въпросите на сигурността и защитата България поддържа както закупуването на оръжия от Европа, по този начин и основаването на различна нуклеарна мощ, която не разчита на Съединени американски щати.
Изследването е извършено онлайн и посредством телефонни позвънявания сред 30 април и 19 май 2026 година сред 19 481 респонденти, като сред тях са 1013 българи.
Източник: duma.bg
КОМЕНТАРИ




