Едва 14% от ромските семейства у нас говорят на български

...
Едва 14% от ромските семейства у нас говорят на български
Коментари Харесай

Омбудсманът предлага създаване на национална програма за ограмотяване на ромите

Едва 14% от ромските фамилии у нас приказват на български в домовете си Само 14% от ромските фамилии у нас приказват на български език в домовете си . Затова доста от децата им, в това число и тези в по-горните класове, не знаят български. Това сподели националният омбудсман Мая Манолова по време на конференция, отдадена на ромската интеграция .

Тя упорства да се сътвори национална стратегия за ограмотяване на ромите, тъй като съгласно нея, това е най-важно за приобщаването им в обществото.
 
 Деница Сачева Мая Манолова БГНЕС

Предучилищното обучение би трябвало да е наложително от 4-годишна възраст, счита националният омбудсман Мая Манолова , тъй като по този начин ромските деца ще научат български език и ще се задържат в просветителната система.

" Статистиката демонстрира, че единствено 14% от ромските фамилии употребяват български език в своите семейства. Това, на което се натъкнахме при нашите инспекции, е, че българският език се знае през потомство. Т.е. с децата се занимават техните баба и дядовци. Техните родители, които са артикул на неналичието на просветителна система за ромите през последните десетилетия, имат проблеми, в това число и с говоренето на български език ", изясни Манолова.

22,5 млн. лв. са отпуснати на общините за детските градини и учебните заведения, които работят с деца от уязвими групи , уточни зам.-министърът на образованието Деница Сачева. В  националния класификатор към този момент е включена и специалността учебен посредник, посочи тя.
 
 Деница Сачева БГНЕС

Подготвят се два плана на оперативна стратегия, която планува и в допълнение проучване на български език , сподели още Сачева. Според нея значимо е да се ангажират и повече учители от ромската общественост.
Източник: dariknews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР