Едно от основните предимства на аудиото е, че предлага общуване

...
Едно от основните предимства на аудиото е, че предлага общуване
Коментари Харесай

Бъдещето на социалните мрежи може би е… аудио?


Едно от главните преимущества на аудиото е, че предлага другарство по доста персонален метод
(снимка: CC0 Public Domain)

Всяка заран, до момента в който преглежда писмата си, Нандита Мохан слуша приятелите си от университета – описват за деня си, напомнят си, размишляват какво е да си приключил измежду пандемията. 23-годишната програмистка не приказва по телефона, нито слуша специфичен персонален подкаст. Тя употребява Cappuccino – приложение, което взема гласови записи от затворена група другари или родственици и ги дава като аудио за евакуиране. Подобен тип аудио обществени мрежи набират скорост. „ Самото чуване на всички ме кара да оценявам другарството ни. Да слушам гласовете им – това трансформира нещата доста ”, споделя момичето.

Приложения за аудиосъобщения се оферират от години. Подобни функционалности има и в WhatsApp, и в WeChat. И по време на пандемията въпросните функционалности се трансфораха в елементарен метод хората да поддържат връзка, като в същото време заобикалят умората и несгодите на Zoom, написа в обширна обява по тематиката.

Но в този момент нова вълна от приложения набира скорост поради непосредствеността на звученето на достоверния запис, поради самото преживяване – след десетилетие на писмена връзка гласът още веднъж става главен метод, по който хората споделят между тях. От телефонни позвънявания до ултра-кратките известия и назад до гласа – методът, по който използваме телефоните си, може би към този момент е направил „ затворен кръг ”?

Новодошлите

Най-известната мрежа, фокусирана върху аудиото, е Clubhouse – фешън приложение единствено за поканени, което дебютира предходната пролет. То бързо натрупа голям брой позитивни мнения поради метода, по който наподобява на токшоу, сходно на чат-стаите на ранните дни на интернет. Използването му е сходно на включването в (онлайн) парти-разговор.

Но атрактивността на Clubhouse беше разрушена от неналичието на модерация и неограниченото бръщолевене на хора с личностни проблеми. Репортерката от Ню Йорк Тейлър Лоренц, бивш почитател на приложението, споделя по какъв начин е станала обект на тормоз в Clubhouse. „ Не възнамерявам да разтварям приложението още веднъж ”, споделя Лоренц пред Wired. „ Не желая да подкрепям никоя мрежа, която не приема съществено сигурността на потребителите ”. Нейният опит не е индивидуален случай. След нея и доста други са потърпевши от расизъм и други смущаващи прояви.

Междувременно пък приложението за чат в игри Discord избухна по известност. Услугата употребява програмен продукт за транспорт на глас през IP, с цел да превежда живия диалог в текстов чат (идея, пристигнала от видео геймърите, които нямат задоволително ръце да пишат, до момента в който играят). През юни, с цел да утоли жаждата на хората за жива връзка по време на пандемията, Discord разгласи нов девиз – „ Вашето място за диалог ” и стартира да се пробва да направи услугата да наподобява по-малко „ геймърска ”. Маркетинговият подтик наподобява сработи: до октомври Discord навъртя 6,7 милиона консуматори – по отношение на 1,4 милиона през февруари, тъкмо преди пандемията.

Но до момента в който общностите в Discord или „ сървърите ” могат да бъдат толкоз дребни и почтени, колкото деца, организиращи си пижама-парти, те могат да обслужват и крайни екстремисти, които провеждат недотам почтени „ празненства ”. Изглежда няма метод която и да е нова технология за връзка да не бъде употребена злонамерено.

Но това не трансформира обстоятелството, че е прелестно да приказваш и да те чуят. В последна сметка това е главното заричане на обществените медии: демократизация на гласа.

Говори и ще те чуят

Интимността на гласа прави аудио обществените медии доста по-привлекателни в ерата на общественото разграничаване и изолираност. Джими Теле, основен изпълнителен шеф на Chekmate ( приложение за запознанства „ без текст ”, което свързва потребителите посредством глас и видео), споделя, че желае да пусне приложение, което да бъде „ стабилно на сомове ”. Той има поради практиката злонамерени лица да заблуждават потребителите онлайн с подправени профили.
още по тематиката
Chekmate има и алтернатива за видео, само че Теле споделя, че потребителите на приложението в по-голямата си част избират да употребяват единствено гласовете си. „ Те се възприемат като по-малко плашещи [от видео съобщенията] ”, споделя той.

Тази близост и достоверност е повода бизнесмен на име Жил Пупарден да сътвори Capuccino. Той се чудил за какво няма артикул, който да събира гласови бележки дружно в един файл за евакуиране. „ Всеки има колективен чат с другари ”, споделя той. „ Но какво би станало, в случай че можете да чуете гласовете приятелите си? Това е в действителност въздействащо ”.

Програмистката Мохан също мисли по този начин. Тя споделя, че нейната група другари е минала към Capuccino от чат група на Фейсбук, откакто е пробвала и Zoom диалози при започване на пандемията. Но полемиките в Zoom са нещо, което е обвързвано с огромни събития, с значими работи, споделя момичето. Гласовите записи са по-удачни за ежедневна връзка, счита тя. Ежедневните зрънца капучино, както тя ги назовава, ѝ разрешават да поддържа връзка с приятелите си по един прелестен, съкровен и скромен метод.

Дори огромните мастодонти в обществените медии се пробват да се възползват от възходящия интерес към гласовото другарство. През лятото на 2020 година Twitter пусна гласови туитове – 140 секунди аудио – в границите на функционалност, наречена Spaces. Реми Бургуен, старши софтуерен инженер на системата за гласовите туитове на Twitter, споделя, че визията е Spaces да бъде „ толкоз съкровен и комфортен, колкото наличието на добре проведена вечеря ” и прибавя: „ Не е нужно да познавате всички там, с цел да си прекарате добре, само че би трябвало да се чувствате комфортно да седите на масата ”.

Може би някой ще изсумти с съмнение, четейки, че Twitter желае да сътвори пространство, което да е „ комфортно ” и „ интимно ”. В края на краищата, Twitter няма доста положителни достижения откъм основаването на онлайн среда, която е тъкмо приветлива и да защищава уязвимите консуматори от злоупотреби. Но може пък да им се получи.

Грозотата

При всички положения значение за триумфа на сходни приложения ще има отбраната на потребителите. Модерацията на наличието при звука е доста по-трудна, в сравнение с в текста. Текстът е елементарен за претършуване от автоматизираните модератори, само че при звука най-ефективният метод за блокиране на злонамерени изяви е намесата на действителни хора-модератори.

Практиката към този момент е потвърдила, че гласовите обществени мрежи могат бързо да станат грозна работа, както става и на всички места другаде в интернет. Хората, които към този момент са потърпевши от злоупотреби онлайн – обект на обиди и вербално принуждение – надали ще желаят да станат трайни консуматори на уеб-пространство, където могат да бъдат измъчвани по друг метод, който е и по-труден за следене от органите на реда.

Също по този начин има причина да имаме вяра, че тези по-нови, по-малко контролирани платформи ще бъдат привлекателни за недоволни, екстремистки групировки, които в този момент основават свои лични подкаст мрежи.

И въпреки всичко аудио обществените мрежи наподобява оферират нещо, което обичайните обществени медии не могат. Едно от главните им преимущества е, че дават на потребителите незабавна връзка по доста персонален метод – интимно, елементарно, леко, без напрежение, без обмисляне. „ Това ме ангажира и ме кара да чувам по-внимателно, до момента в който всеки човек приказва. Дори си повеждам бележки на неща, на които желая да отговоря и да ги кажа ”, споделя Мохан.
Източник: technews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР