Коя кръвна група е най-застрашена от рак?
Едно от най-страшните болести на нашето време е ракът. Туморите мъчно се откриват и в огромна част от случаите последствията са съдбовни.
Това е и повода учените по целия свят да организират редица изследвания, с вярата да се откри лек за онкологичните болести.
Една от сферите, в които специалистите са се съсредоточили е дали има връзка между кръвната група на човек и вероятността да се разболее от рак.
Най-голямото изследване в тази тенденция е извършено в Швеция и Дания.
Наблюдавани са 1,6 милиона души, първият от които е регистриран още през 60-те години. Те са следени в продължение на 20–40 години, след което учените са анализирали какви болести са развили хората, сравнявайки тези данни с кръвни групи.
Общо са открити съвсем 120 хиляди случая на рак.
Като ориентир учените са взели първата (нулева) кръвна група и честотата на развиване на всички случаи на рак, свързани с нея.
Оказа се, че не всички типове рак са по-рядко срещани при хората с тази кръвна група. Определени са 8 вида рак, които са диагностицирани по-често спрямо другите групи.
Това се отнася за рак на панкреаса и слюнчените жлези (и двете са срещани по-често с 37%), рак на гърдата (по-често с 6%), рак на устната празнина (с 49%), рак на стомаха (с 12%), хронична лимфоцитна левкемия (от 25%), рак на матката (23%), рак на пикочния мехур (9%).
Учените са разкрили и 5 типа рак, които са по-рядко срещани във втората (А) и четвъртата (АВ) кръвна група, в сравнение с в първата.
Това включва рак на фаринкса (18% по-малко вероятно), аденокарцином на хранопровода (23%), рак на тънките вътрешности (18%), плевра (55%) и миелом (15%).
И по този начин може ли да се твърди, че шведски учени са потвърдили, че при първата кръвна група не се развива рак на стомаха.
Всъщност не. Хората с тази кръвна група нямат имунитет към развиването на този израстък, само че той се образува по-рядко при тях, в сравнение с при притежателите на други кръвни групи.
Това считат освен шведските учени, само че и техните сътрудници от Англия, Дания и Китай.
Има доста проучвания за връзката на кръвните групи с тумори и доста други болести. Има даже проучвания върху това по какъв начин избрана кръвна група въздейства върху прогнозата за някои типове рак.
Накратко, лекарите интензивно се занимават с тази тематика. Но към момента няма огромни пробиви.
Експертите имат малко разбирания за това по какъв начин кръвна група може в действителност да повлияе на развиването на заболяването. За някои подобен метод наподобява изцяло непросветен.
Но наподобява, че въпреки всичко има някои връзки. Например, съществува доктрина, че антигените А и В, присъстващи в трета и четвърта кръвна група и изчезнали в първата, могат да се свързват с бактерията Helicobacter pylori.
Именно този бацил предизвиква развиването на рак на стомаха. Този фактор може да играе роля по отношение на рака на панкреаса.
И по тази причина в първата група тези два злокачествени тумори са по-рядко срещани.
Като цяло няма смисъл да се преглежда кръвна група като присъда, защото изгодите по отношение на някои болести се компенсират от нараснал риск от други./