Атопичен дерматит – причини, симптоми и лечение
Едно от най-честите кожни алергични болести, което нормално стартира в ранна детска възраст е атопичен дерматит (АД, екзема).
Това е генетично заболяване, характеризиращо се с непрекъснат сърбеж и характерен, продължителен и рецидивиращ ход на болестта, с редуващи се интервали на усмиряване на признаците и обостряния.
Какви са аргументите, признаците, лекуването и методите за грижа за кожата при атопичен дерматит?
Какво е атопичен дерматит (АД)?
Атопичният дерматит (atopic dermatitis) е заболяване със относително къса история. Най-значителното нарастване на броя на случаите на атопичен дерматит е записано при започване на 20 век, заради което това заболяване постоянно се назовава болест на цивилизацията. В момента се споделя, че даже 5-9% от децата и 1-1,5% от възрастните могат да се борят с атопичен дерматит.
Въпреки това, в случай че вземем поради международното население, се оказва, че даже 30% от популацията на света може да страда от атопичен дерматит.
Кожата на пациентите с АД се разграничава доста от кожата на здравите хора, която е покрита със специфична хидролипидна преграда, която я защищава от въздействието на външни фактори.
Тази обвивка е направена от примес от себум (себум, секретиран от мастните жлези) и мазнини от епидермалните кафези. Под мантията е роговият пласт, който наподобява на тухлена стена, където тухлите са кератинизирани епидермални кафези (корнеоцити), които се припокриват една с друга.
Те са съединени от междуклетъчен цимент, който играе ролята на уплътнител, с помощта на което роговият пласт на кожата доста мъчно минава през водата.
При хора с атопичен дерматит епидермисът образува непълна хидролипидна обвивка което кара епидермалните кафези да не се прилепват една към друга по верния метод. Поради това кожата е като решето, през което проникват алергени и дразнители, причинявайки възпалителни реакции и кожни промени.
Атопичен дерматит – аргументи
Атопичният дерматит е дисфункция на имунната система, която погрешно реагира на действието на дребни дози антигени върху кожата. След това човешкото тяло създава прекалено произвеждане на IgE антитела, които по-късно имат задачата да се борят с алергените в нашата среда.
Както можете да видите, аргументите за атопичния дерматит са комплицирани и не са изцяло изяснени. Предразположеността към атопичен дерматит се дефинира в друга степен от фактори:
1. Генетични фактори
Ако един от родителите има атопичен дерматит, вероятността детето да развие болестта се усилва до 20-40%. Когато и двамата родители имат атопичен дерматит, рискът е по-висок, до 60-80%. АД е доста по-често при монозиготни, в сравнение с при разнояйчни близнаци.
2. Заобикаляща среда
Химическите съединения в нечистия с изгорели газове въздух въздействат неподходящо на защитните механизми на човешкия организъм. Това улесняват проникването на алергени. Родителите, които прекалено лимитират контакта на детето с разнообразни алергени (отглеждане в стерилни условия), попречват вярното развиване на имунната му система. Това може да докара до свръхчувствителност към алергени в по-късните стадии от живота.
3. Психо фактори
Според проучвания, тежки признаци на атопичен дерматит се появяват при пациенти, които се борят със мощни страсти и стрес.
4. Климатични
Високата температура на въздуха въздейства върху несъразмерното изпотяване на кожата, което може да изостри признаците на атопичния дерматит. Климатичните условия също оказват въздействие върху растежа и разнообразието на фауната и флората, което дефинира типа и количеството на алергените във въздуха.
5. Дразнители
В случай на химически дразнители или механично раздразнение на кожата, породено от контакт с твърда вода и груби, вълнени тъкани, сензитивната защитна преграда на кожата може да бъде отслабена и признаците на атопичен дерматит могат да се влошат.
6. Хранителни алергени
Хранителната алергия (към мляко, яйца, ядки, риба, ракообразни) визира към 4-10% от децата и 2-4% от възрастните. Децата под 2-годишна възраст са най-застрашени от алергии, защото по това време имунната система на стомашно-чревния тракт на детето е към момента незряла.
7. Въздушни алергени
Въздушните алергени, които способстват за развиването на атопичен дерматит, включват:
- акари;
- алергени присъстващи в косата;
- тайни и епидермиса на домашни любимци;
- алергени от растителен прашец;
- алергени от гъбичен и бактериален генезис.
Симптоми на АД
Симптомите на атопичния дерматит са толкоз присъщи, че не могат да бъдат подценени. Първият признак на атопичен дерматит е мощна сухота на кожата, зачервяване на кожата и сърбеж.
Струва си да се означи, че сърбежът и сухотата на атопичната кожа се ускоряват основно вечер и през нощта. Това нарушава съня и понижава качеството на живот на пациента. Симптомите на АД постоянно персистират даже по време на ремисия (след като признаците изчезнат).
Механизмът на сърбеж при АД към момента е едва свестен. При образуването му се вземат поради неврогенни фактори, недостатъци в структурата на кожата, загуба на нейната влага и инфектиране.
Постоянният сърбеж на кожата принуждава пациентите да се чешат, което води до в допълнение увреждане на епидермиса.
Поради обстоятелството, че пациентите с атопичен дерматит имат нараснала податливост към бактериални инфекции, засегнатата кожа още по-лесно се нервира и възпалява, което от своя страна ускорява сърбежа. Този механизъм основава „ циничен кръг “, който затруднява лекуването на пациенти с атопичен дерматит.
Атопичен дерматит в другите възрасти
Атопичният дерматит е заболяване, което в съвсем половината от случаите стартира през първите шест месеца от живота на детето. Смята се, че до 70-80% от децата могат да развият признаци на АД преди първия си рожден ден.
С възрастта рискът от развиване на атопичен дерматит постепенно понижава и сред 6-20 години е единствено 10%. Важно е, че в юношеска и зрелост дамите са по-склонни да страдат от атопичен дерматит.
Атопичният дерматит може да се появи на всяка възраст и да изчезне непринудено или да продължи през целия живот с присъщи интервали на облекчение, последвани от обостряния. Симптомите, естеството на кожните лезии и тяхното местонахождение условно се разделят на етапи, съответстващи на възрастовите диапазони:
Детска възраст (6 месеца до 2 години)
Поради другата си конструкция, детската кожа е доста по-податлива на раздразнения, сухота и инфекции.
Отвън той е предпазен от тъничък, към момента не изцяло развъртян епидермис, който не е задоволително плътна преграда. От една страна водата се изпарява елементарно от него, което прави кожата на бебетата по-лесна за изсушаване. От друга страна дейните субстанции проникват по-свободно през тънкия епидермис.
Защитната хидролипидна обвивка на кожата на бебето е в развой на образуване и се характеризира с по-малко количество и по-беден липиден състав.
Неутралното рН на кожата и нарушената терморегулация значат, че кожата на бебетата не е в положение да се отбрани дейно от неподходящите външни фактори. От друга страна, кожата на децата и бебетата е гладка, мека, еластична и към момента неувредена от външни фактори, заради което изисква специфични грижи.
Атопичният дерматит при деца и кърмачета се характеризира с: в началото суха кожа и неравност в избрани елементи на тялото, както и папули, струпеи и ерозии.
Лезиите се появяват най-вече по лицето и се простират до шията и торса. Те са съпроводени от сърбеж, който нарушава съня на дребното дете, което постоянно се разсънва с рев.
Изтичащите лезии по тялото на детето постоянно водят до вторични кожни инфекции.
Кожните лезии могат да изчезнат непринудено до 2-годишна възраст. Самият факт на появяването на болестта усилва риска от развиване на други алергични болести, в това число екзема и бронхиална астма.
Късен детски интервал (3-11 години)
Атопичният дерматит при по-големи деца е доста по-рядко срещан. Най-често в този интервал можем да срещнем промени под формата на папули и плаки с лихенизация (удебеляване на атопичната кожа вследствие на разчесване и хронично възпаление).
Кожните лезии при деца нормално се появяват на ръцете и краката, към китките и глезените и в сгъвките на лактите и коленете.
Потта, пострадванията и охлузванията затрудняват зарастването на кожните лезии. Това благоприятства образуването на вторични бактериални суперинфекции, което в допълнение усложнява протичането на болестта.
Заслужава да се подчертае също, че децата с атопичен дерматит постоянно развиват пърхот и увеличаване на близките лимфни възли, което е обвързвано с развиването на инфектиране в тялото.
Въпреки упоритите кожни лезии при деца, тези проблеми могат да изчезнат непринудено. В преходния интервал обаче се появяват преходни промени в цвета на кожата.
Юношество и зрелост
Атопичният дерматит е заболяване, с което доста хора се борят през целия си живот. Пациентите имат редуващи се интервали на обостряне и непринудено отзвучаване на болестта.
Най-често кожата на хората с атопия е груба, суха, удебелена и леко кафява. Може да има и възпалителни инфилтрати, ожулвания на епидермиса, които пораждат вследствие на механични пострадвания като одраскване. При възрастни постоянно се среща и атопичен дерматит, който нормално се появява на скалпа.
Хроничният темперамент на болестта предизвиква податливост към формиране на обширни лихенизирани плаки. Кожните лезии се появяват симетрично и са локализирани:
- на лицето;
- на горната част на ръцете и гърба;
- върху крайниците и дорзалните повърхности на ръцете и краката;
- от долната страна на пръстите на ръцете и краката.
Протичането на атопичен дерматит при възрастни е съпроводено от сърбеж, изключително през нощта, причинявайки бодърствуване, отмалялост, нервност и от време на време даже меланхолия. Също толкоз значимо, несъразмерният стрес и прекомерното излагане на слънце също могат да влошат кожните промени при възрастните.
Диагностика на атопичен дерматит
Атопичният дерматит постоянно се бърка с други болести, като типичен кожни алергии, ихтиоза или други дерматологични болести. Въпреки това, при положение на кожни промени и сърбеж на кожата на шията, лактите и коленете, коства си да се консултирате с алерголог или кожен лекар.
По време на диагностициране се вземат поради главните критерии:
- кожен сърбеж;
- кожни промени на присъщи места;
- хронизиране на болестта, т.е. периодично повтаряне на рецидиви и ремисии на кожни лезии;
- АД при членове на фамилията.
В допълнение, лекарят може също да вземе поради незначителни критерии, като да вземем за пример:
- суха кожа;
- фоликуларна кератоза, която се демонстрира с груба кожа;
- податливост към повтарящи се кожни инфекции;
- нараснало равнище на IgE антитела в серума;
- нетърпимост към вълна;
- катаракта;
- хранителна непоносимост;
- бял дермографизъм, т.е. заболяване, което се демонстрира като бели, трайни кожни лезии, които се появяват след разчесване на кожата.
Атопичен дерматит – лекуване
Лечението на атопичния дерматит е дълготраен и комплициран развой. Изисква се освен самообладание, само че и задълбочени знания за другите способи за лекуване.
За страдание, възможностите за цялостно възобновяване при хора, които демонстрират първите признаци на болестта доста рано, са дребни. В момента имаме както фармакологични, по този начин и нефармакологични способи за лекуване. Но най-важна е вярната грижа за атопичната кожа.
Правилната грижа за кожата е главен детайл от лечението. Тя би трябвало да се ползва както в интервала на затихване, по този начин и в интервала на обостряне на признаците. Понякога, при лек ход на болестта, може да е задоволителна.
Подходящите грижи са ориентирани към:
- предотвратяват развиването на инфектиране и по този метод понижават дразненето, зачервяването и сърбежа на кожата;
- възобновяване на защитната преграда на епидермиса;
- систематично навлажняване и грижа за омазняването на кожата.
Хората, страдащи от атопичен дерматит, би трябвало да изберат артикули, отдадени на грижата за атопичната кожа, защото те ще бъдат по-богати на дейни съставки, подпомагащи гореизброените процеси. Възстановяването на защитната преграда на епидермиса се поддържа от минерални масла (напр. парафиново масло), восъци и вазелин, които образуват предпазен пласт върху повърхността на кожата, предотвратявайки проникването на алергени в кожата:
Липиди (1) – т.е. холестерол, серамиди и мастни киселини, укрепват стегнатостта на епидермиса. Хиалуроновата киселина, глицеринът и пропилей гликолът (2) доста покачват способността на роговия пласт да свързва вода, създавайки самобитен воден контейнер (3), който овлажнява кожата от вътрешната страна.
От друга страна, естествени съставки като целина и авентрамиди, които включват бутилен и пентилен гликол, както и глицин, способстват за понижаване на сърбежа. Облекчаването на раздразнението и зачервяването, които могат да бъдат резултат от инфектиране на кожата, е изключително значимо при деликатната кожа на лицето, по тази причина си коства да посегнете към препарати, съдържащи растителни екстракти от ревен, байкалски шлемник и лайка.
При атопичен дерматит би трябвало да избирате препарати, които не съдържат аромати, консерванти (парабени) и оцветители, защото те могат в допълнение да раздразнят отслабената кожа.
Грижа за атопична кожа – съществени правила
Поради дразнещия резултат на потта би трябвало да се заобикаля прегряване. Докато спите, осигурете подобаваща мокрота и температура в спалнята.
Струва си да се уверите, че в допълнение към вярната хигиена и грижа за кожата, тя не е изложена на спомагателни дразнители. Хората с АД би трябвало да заобикалят да носят облекла от непропускливи или дразнещи синтетични материали.
Дрехите би трябвало да са леки и ефирни – за предпочитане памучни. Дрехите и спалното долни дрехи би трябвало да се перат с меки препарати без аромати и да се изплакват няколко пъти без потреблението на омекотители.
Грижите по време на лекуването на АД са свързани и с верния избор на перилни препарати. Категорично не би трябвало да се употребяват сапуни по време на къпане, защото покачват алкалното pH на кожата и повреждат липидния й пласт.
Синдетите, т.е. синтетичните перилни препарати, са по-добро решение, защото тяхното pH е близо до естественото, почистват добре кожата, без да я нервират. За страдание те отмиват липидите от повърхността на кожата даже повече от сапуните. Подходящият препарат за баня би трябвало дейно да почиства повърхността на кожата, да инхибира растежа на бактериите върху кожата и да я поддържа хидратирана.
Оптималната температура на водата във ваната е 35-37°C (близо до телесната). Твърде горещата вода ще утежни сърбежа, а прекомерно студената ще аргументи преохлаждане. Най-препоръчително е да вършиме къси бани, до 5 минути.
Твърде дългите бани могат да отслабят защитния пласт на кожата, което ще докара до нейната сухота. След деликатно подсушаване на кожата с забрадка (избягвайте бърсане и търкане), целесъобразно е да нанесете овлажняващ и омазняващ препарат върху кожата, който ще помогне за възобновяване на защитната й преграда.
Фототерапия при лекуване на атопичен дерматит
През последните години от ден на ден се приказва за фототерапията като ефикасен способ за лекуване на АД, който се състои в лекуване с ултравиолетово излъчване (по-специално UVA и UVB лъчение).
По време на лекуването засегнатата от болестния развой кожна повърхнина се облъчва с вярно селекциониран лъч светлина, който има за цел да облекчи сърбежа и възпалителните реакции. Все отново би трябвало да се помни, че лекуването с лека светлина не може да се употребява за деца под 12-годишна възраст, а погрешно осъщественото лекуване може да има канцерогенен резултат.
Атопичен дерматит – медикаментозно лекуване
Основните медикаменти, употребявани в лечението, са най-вече глюкокортикостероиди, които се ползват локално върху засегнатата кожа на лицето или тялото.
Те се оферират в разнообразни форми, да вземем за пример под формата на гел, крем или мас. Струва си да се помни обаче, че това са медикаменти със мощен резултат, заради което неправилното им потребление върху кожата може да докара до разширение на кръвоносните съдове или даже до недоразвитост на кожата.
Следователно лекарят би трябвало да вземе решение за дозата на мехлеми и други медикаменти за АД.
Глюкокортикоидите са медикаменти за локално приложение, които постоянно се употребяват в композиция с антибиотици или фунгициди. Важно е, че се предлага използването на други местни препарати върху кожата на лицето, с резултат, сходен на глюкокортикостероидите. Най-често това са медикаменти като такролимус и пимекролимус, които дейно лекуват атопични кожни лезии.
Лечението на АД при деца и възрастни постоянно изисква използването на седативни и противосърбежни медикаменти, като антихистамини от първо потомство (напр. хидроксизин) или ново потомство (напр. цетиризин или фексофенадин).
Атопичен дерматит – профилактика
Както при доста други болести, предварителната защита играе основна роля при атопичния дерматит. За да се предотврати болестта на детето, се предлага да се кърми допустимо най-дълго и да се разшири диетата му с твърди храни в точното време.
Също толкоз значимо, в случай че първите признаци на АД се появят върху кожата на детето, се предлага да се ограничи контактът с евентуални алергени. Трябва също да помним, че всяко инфектиране в устата може да утежни кожните промени, заради което е належащо да се предотврати развиването на инфекции на горните дихателни пътища при дете.