Велизар Шаламанов: Зависимостта на армията ни от Русия и Беларус е унизителна
Едно е да желае Европа да построи собствен боен потенциал, друго е да се вземат съответни ограничения в тази посока. Това сподели доцент Велизар Шаламанов, ръководител на Надзорния ръб на Агенцията по връзки и информация на НАТО за Радио „ Фокус “. По думите му от дълго време би трябвало да сме престанали с наивността, тъй като живеем в действителен свят с действителни закани, в това число в областта на сигурността.
„ Конкретните ограничения значи дарба на нашата промишленост да създава цялостен набор от качества, нужни за защита, да има фактически висок бюджет и в някаква степен и общ бюджет в областта на защитата най-малко за Европейския съюз. Това включва създаване на доста по-способни многонационални сили, което повдига въпроса за формалния език в една такава отбранителна организация, който на практика не може да бъде друг от британския. Така че не знам, по какъв начин ще бъде позволен този въпрос. Но това включва и стъпки за основаване на позиция: на практика министърът на защитата и шеф на защитата на Европа – това са все неща, които изискват доста политическа воля, доста такт и, естествено, водачество. Дано такова водачество се появи в Европа в околните години “, изрази вяра доцент Шаламанов.
Като зам.-председател на непрекъснатата комисия по защита в 46-я парламент Шаламанов съобщи, че се поставят старания за усилване нашият боен капацитет.
„ И удостоверение за това са подписаните контракти за изграждане на два модулни патрулни кораба и придобиването на първите 8 от общо 16 самолета F-16. Проблемът е, че в действителност доста закъснява придобиването на бронирани машини и друга техника за Сухопътните войски, както и цялостната интеграция. А в това време продължаваща взаимозависимост, аз бих споделил унизителна взаимозависимост от Русия, от Беларус, от страни, които афишират НАТО за съперник, които несъмнено не ни оказват помощ да бъдем оперативно съвместими и да бъдем интегрална част от НАТО. Тази взаимозависимост е и проблем за концепцията за европейска защита, защото въпреки това, западните страни са мощно подвластни от американски технологии – и противоракетната защита, в огромна степен киберотбраната, системата за разузнаване са към момента доминирани от американски технологии и американски качества. Така че България би трябвало да откри метод бързо да приключи зависимостта си от Русия и нейни съдружници и да откри метод с една многогодишна стратегия за превъоръжаване да извърши софтуерен скок, който да ни направи равностойни на другите съдружници в НАТО, а той ще бъде и софтуерен скок за страната като цяло “, безапелационен беше ръководителят на Надзорния ръб на Агенцията по връзки и информация на НАТО доцент Велизар Шаламанов.
„ Конкретните ограничения значи дарба на нашата промишленост да създава цялостен набор от качества, нужни за защита, да има фактически висок бюджет и в някаква степен и общ бюджет в областта на защитата най-малко за Европейския съюз. Това включва създаване на доста по-способни многонационални сили, което повдига въпроса за формалния език в една такава отбранителна организация, който на практика не може да бъде друг от британския. Така че не знам, по какъв начин ще бъде позволен този въпрос. Но това включва и стъпки за основаване на позиция: на практика министърът на защитата и шеф на защитата на Европа – това са все неща, които изискват доста политическа воля, доста такт и, естествено, водачество. Дано такова водачество се появи в Европа в околните години “, изрази вяра доцент Шаламанов.
Като зам.-председател на непрекъснатата комисия по защита в 46-я парламент Шаламанов съобщи, че се поставят старания за усилване нашият боен капацитет.
„ И удостоверение за това са подписаните контракти за изграждане на два модулни патрулни кораба и придобиването на първите 8 от общо 16 самолета F-16. Проблемът е, че в действителност доста закъснява придобиването на бронирани машини и друга техника за Сухопътните войски, както и цялостната интеграция. А в това време продължаваща взаимозависимост, аз бих споделил унизителна взаимозависимост от Русия, от Беларус, от страни, които афишират НАТО за съперник, които несъмнено не ни оказват помощ да бъдем оперативно съвместими и да бъдем интегрална част от НАТО. Тази взаимозависимост е и проблем за концепцията за европейска защита, защото въпреки това, западните страни са мощно подвластни от американски технологии – и противоракетната защита, в огромна степен киберотбраната, системата за разузнаване са към момента доминирани от американски технологии и американски качества. Така че България би трябвало да откри метод бързо да приключи зависимостта си от Русия и нейни съдружници и да откри метод с една многогодишна стратегия за превъоръжаване да извърши софтуерен скок, който да ни направи равностойни на другите съдружници в НАТО, а той ще бъде и софтуерен скок за страната като цяло “, безапелационен беше ръководителят на Надзорния ръб на Агенцията по връзки и информация на НАТО доцент Велизар Шаламанов.
Източник: fakti.bg
КОМЕНТАРИ




