Една случайност и професионална немарливост доведе до казус, който накара

...
Една случайност и професионална немарливост доведе до казус, който накара
Коментари Харесай

Развръзката за разменените бебета: Ще ти го върна, ако искам, ако не ме съди

Една случайност и професионална небрежност докара до проблем, който накара всички майки да настръхнат. А неналичието на съответна реакция от страна на институциите демонстрира какъв брой малко значи човешкият живот у нас.

Всичко стартира в края на предходната 2022-ра, когато излиза наяве, че две бебета са били разменени в столичната болница " Шейново ". Тогава районната прокуратура удостовери, че разследва появилата се информация в медиите.

От държавното обвиняване оповестиха за Българска телеграфна агенция, че досъдебното произвеждане е почнало преди седмица по сигнал от столичната полиция. Разследването се води по текст в Наказателен кодекс, съгласно който, в случай че някой съзнателно размени малко дете, се санкционира с отнемане от независимост до две години. Досъдебното произвеждане прецизира всички данни и условия, случили се в държавната болница.

Реално обаче казусът е отпреди няколко месеца. И по тъкмо - два месеца след раждането една от майките се усъмнила, че детето, което отглежда, не е нейно и направила ДНК тест, показва " Телеграф ". Тестът потвърдил, че детето не носи нейните гени и тя подала сигнал към обществените служби.

Бебетата са родени през септември.



" Няма неточност в гривничките. На майката с бебенце " А ", й е обещано бебенце с гривничка " Б ". Тези хора, които са виновни, ще бъдат осъдени. Следствието ще откри кои са. Мисля, че няма предумисъл в размяната на децата. Смущаващите обстоятелства са няколко. Нито една от двете майки не са обърнали внимание на гривничките, които имат, а при изписването, те не са били сверени. Едната майка си съхранява всички документи ", съобщи тогава шефът на болничното заведение.

По думите му разминаването се е получило при първото предоставяне на бебетата.

Днес, месеци по-късно, двете бебета към момента не са с биологичните си родители. Заради липса на задоволително предпочитание у другите институции. Заради тромавата ни правосъдна система, поради куп административни условности... И ние единствено можем да гадаем по какъв начин ли се усещат родителите, които действително отглеждат непознато дете, а не знаят какво се случва с тяхната рожба. Ами в случай че инцидентно се случи случай с едно от двете деца - да не дава Господ, само че в случай че въпреки всичко стане - кой ще носи отговорността?

Вие, в случай че знаете, че детето ви е там някъде, в непозната къща, ще съумеете ли да заспите? Ама почтено. Аз няма да мога. Сън няма да ме хване. Нито ще хапвам, нито ще отивам на работа.



" От днешния репортаж за случая разбрах, че шефът на " Шейново ", доктор Румен Велев, ще постави няколко камери в болничното заведение и записите ще се съхраняват до два месеца, намалил е основната акушерка в служба и е смъмрил нея, началникът на Неонатологията и дежурния във въпросния ден доктор и... с това въпросът е завършен!!! А... да не не помни да отбележа, че бебетата ще продължат да стоят в фамилиите, които не са им биологичните още кой знае какъв брой време, тъй като правосъдната ни система е... тромава. Това е елементарното пояснение на всичко! Това е всичко! Промяна ли?!, написа през днешния ден в обществените мрежи Таня Скринска. 

На базата на вътрешна инспекция в болничното заведение към този момент има наложени три дисциплинарни санкции поради случая с разменените бебета. Това разгласи изпълнителният шеф на САГБАЛ „ Шейново “ доктор Румен Велев на брифинг тази заран пред лечебното заведение, съобщи Българска телеграфна агенция.



С санкции са старшата акушерка от неонатологията, дежурният доктор от промяната, в която е станала размяната, и началникът на отделението. Старшата акушерка е освободена от поста, който заема.

Двете разменени бебета към този момент остават в фамилиите, където се намират. А съгласно юристите въпросът би трябвало да бъде решен в съда.

Но в случай че родителите и на двете деца заявяват единодушието си бебетата да бъдат разменени, нещата ще се случат по-бързо, споделят още юристите.

За да се върнат децата при биологичните им родители, майката, която първа е схванала, че детето не е нейното, би трябвало да заведе два желае - за оборване и определяне на генезис. Твърде евентуално е в хода на делото съдът да назначи нови ДНК експертизи.

Ако една от майките откаже да върне детето, то може да й бъде отнето след правосъдно решение.

По случая текат инспекции на РЗИ, Столична община, организация " Медицински контрол ".

По-важното обаче е, че едни хора са подложени на страховит психически напън и стрес, поради обстоятелството, че някой не си е приключил работата. Че системата в болничното заведение очевидно не е прекомерно добра, че грешките са вероятни, само че те водят до жестоки последици. За всички участници. И най-много за двете бебчета. Които в този момент са привикнали с хората, които ги гушкат и месеци по-късно ще се сблъскат с непознати. Кой ще " заплати " за този безпорядък, смут, стрес? Кой арбитър, доктор, административно лице ще поеме отговорността. Ами в случай че това беше се случило с вас, господа магистрати? С вашето дете, внуче? Вие щяхте ли да чакате умерено системата да се задвижи и да реши проблема ви?

Скъпи, мами. Спокойно. Повод за терзание няма. Просто внимавайте. Проверявайте гривничките, които ви поставят в болничното заведение, сверявайте номерата, а в случай че сте подготвени - направете си и ДНК тест. Човек в никакъв случай не знае. Болката си е болежка, изтощението и умората от раждането са факт, само че инспекцията е висша форма на доверие. Проверявайте.
Източник: woman.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР