Директорът на „Прозрачност без граници“: Единственият начин да се противодейства на купения вот е масовото гласуване
„ Една от парадоксалните обстановки е, че колкото повече приказваме за пазаруването на гласове и за техния резултат, демотивираме жителите да гласоподават и то да гласоподават по съвест, тъй като като че ли им споделяме, че вашият глас няма значение, изборите са нагласени. Това не е доста добър метод, тъй като парадоксалното е в това, че единственият метод да се противодейства на купения и следения вот е в действителност всеобщото гласоподаване. Защото порядъкът, в който се допуска, че могат да бъдат купените гласове, разнообразни проучвания го показват- е сред 5, някои споделят 10, а тези, които изпадат в крайности говорят за 15%. Разбирате, че смятайки в проценти, постоянно считаме в съответствие с подадените действителни гласове. Когато приказваме за избран вид избори, каквито са локалните избори,, или за изборни системи, каквато е мажоритарната изборна система, подобен вид проценти могат да бъдат решаващи, само че при пропорционални избори това не е по този начин. Тоест на втори прочит - българските жители би трябвало да бъдат надълбоко стимулирани да гласоподават, с цел да има тежест техният глас, а не купеният. “
Това разяснява в ефира на bTV Radio изпълнителен шеф на Асоциация „ Прозрачност без граници “, във връзка с тежестта на купения и следения избор на идните избори.
„ Големият брой гласоподаватели в Австрия може да бъде пояснен по доста способи, едно от обясненията е, че те имат вяра в директната връзка сред техния глас и посоката, в която би могла да бъде ръководена страната. И най-много обвързваните с това политически и идеологически послания, нещо, което у нас липсва изрично и това обезверяване може да бъде обяснено през тази посока на мисли – липса на ясни послания, на идеология, на директна връзка сред подадения глас и последващото политическо държание. Всички виждаме другите формати на обединения, сглобки или както там можем да ги назовем, гласувате за едно – получавате напълно друго политическо държание. “, посочи Калин Славов.
„ Когато мотивацията за гласоподаване бъде сведена до това равнище – опция за загуба на работа, опция авансово да ви изискат заем, който са ви дали, или даже вересия в магазин, тъй като става въпрос за извънредно битови обстановки, когато това ви стимулира да гласувате, тогава не можете да очаквате всеобщо политическо деяние. До толкоз, доколкото работи принудата, до толкоз е и политическото присъединяване. “, каза още Славов във връзка с следения избор.
„ Традиционно призоваваме Министерство на вътрешните работи да се върне към една процедура, която очевидно се оказа сполучлива, тъй като се отхвърлиха от нея, а точно на командироване на чиновници в обитаеми места, в които те по принцип не работят, с цел да може да се скъса тази връзка с локалния подтекст, с локалните мощни. Би било добър метод и на идващото ходило в правораздаването – прокуратурата, да бъдат командировани прокурори, също по този начин би било добра процедура, Висш съдебен съвет знаете, че има процедура да командирова съдии – с други претекстове, само че би могъл да го прави и в тези обстановки. В нашата страна връзката с локалния подтекст е това, което дава мощ на сходни схеми, тъй като в границите на обитаемоте места има негласни зависимости, които в такива обстановки се оказват доста мощни. “, посочи изпълнителният шеф на Асоциация „ Прозрачност без граници “.