Една от най-важните ни задачи е да развиваме професионалната администрация.

...
Една от най-важните ни задачи е да развиваме професионалната администрация.
Коментари Харесай

Вицепремиерът Гълъб Донев: Администрация с висока професионална експертиза и без политически обвързаности е най-добрата имунна система на държавата

„ Една от най-важните ни задания е да развиваме професионалната администрация. Не приказвам за такава, която извършва механично разпоредби. Имам поради администрация, която мисли, предлага решения съгласно закона, предизвестява за проблеми и носи паметта на институциите. " Това сподели вицепремиерът и министър на финансите Гълъб Донев на церемонията за връчване на премиите на УНСС за най-хубава администрация. Събитието се организира през днешния ден в зала „ Максима " на висшето учебно заведение с присъединяване на депутати, кметове, представители на държавните институции, научните среди, обществените сътрудници.

„ Администрация с висока професионална експертиза, с морални устои и без политически обвързаности е най-хубавата имунна система на страната ", акцентира Гълъб Донев, който е и ръководител на Съвета за административна промяна на Министерски съвет. „ Отминалият интервал на политическа неустойчивост и постоянно сменящи се държавни управления беше интервал на политически опити с страната и безсилие за държавните чиновници, които постоянно трябваше да избират сред професионалната си съвест и удобството да замълчат ", добави вицепремиерът и уточни, че „ положителният синхрон и взаимоотношение сред политическо управление и администрация е значима причина за устойчиво и сполучливо ръководство ".

„ Възможностите, които предлага изкуственият разсъдък, постановат нови стандарти за работа пред държавните чиновници. Но технологията няма да размени отговорността. Подписът под експертното мнение остава човешки, въпреки и електронен ", сподели министър Донев. Той поздрави УНСС за самодейността за днешните оценки, които демонстрират положителната работа на държавните чиновници в български институции.

Университетът връчва премиите си за най-хубава администрация втора поредна година, номинациите се вършат по научна методология, създадена от екипа на Института по стопанска система и политики към УНСС.

В рамките на церемонията вицепремиерът Донев връчи четирите огромни награди за най-хубава администрация за 2025 година - на Министерството на електронното ръководство (сега Министерство на нововъведенията и цифровата трансформация), на Националната организация за приходите, на община Бургас и на регионална администрация София.

Министерството на финансите също бе отличено в категория „ Най-ефективна администрация ", а в символ на почитание министър Гълъб Донев получи почетния орден на Университета за национално и международно стопанство, чийто ученик е.

Пред публицисти министърът на финансите Гълъб Донев разяснява, че сега цялото внимание е ориентирано към правенето на бюджета за 2026 година. „ Търсим оня метод и тези ограничения, които да ни доведат към действителното положение на финансите в страната. " Според него до края на юни цялата процедура по създаване и координиране на плана на Закон за държавния бюджет би трябвало да завърши и планът да бъде импортиран в Народното събрание до края месеца. Паралелно с това се приготвят и съответните калкулации и параметри за проектобюджет 2027.

„ Наградата, която получих, е за всеки един чиновник на Министерство на финансите. Всички сътрудници работят професионално, безрезервно и отговорно, работят в интерес на жителите и на обществото ", сподели основният секретар Таня Георгиева, която взе наградата от името на министерството. Тя благодари от сърце и изрази вяра, че идната година МФ ще заслужи огромната премия.

Пресцентър на МФ

Източник: cross.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР