Единодушно бившият министър на финансите на Нигерия и дългогодишен служител

...
Единодушно бившият министър на финансите на Нигерия и дългогодишен служител
Коментари Харесай

Нигерийката Нгози Оконджо-Ивеала е първата жена начело на СТО

Единодушно някогашният министър на финансите на Нигерия и дълготраен чиновник на Световната банка Нгози Оконджо-Ивеала беше определена за общоприет шеф на Световната комерсиална организация. Тя стана първата жена и първата африканка отпред на тази институция.

Оконджо-Ивеала е получила поддръжката на 164-те членки на интернационалната организация. Тя ще заеме поста от 1 март.

На 5 февраля 2021 година държавното управление на Съединени американски щати утвърди кандидатурата на Оконджо за общоприет шеф на Световната комерсиална организация.

Нгози Оконджо-Ивеала (родена на 13 юни 1954 г.) е нигерийско-американски икономист и специалист по интернационално развиване. Тя е член на съвета на шефовете на Standard Chartered Bank, Twitter, Глобалния алианс по имунизации и имунизации и на Африканската организация по риска (ARC).

Оконджо-Ивеала е работила 25 години в Световната банка като икономист по въпросите на развиването, издитайки се до длъжността ръководещ шеф по интервенциите (2007-2011 г.). Тя има два мандата като министър на финансите на Нигерия - най-многолюдната африканска страна (2003-2006 и 2011-2015 г.) при президента Олусегун Обасанджо и при президента Гудлак Джонатан.

Нгози Оконджо-Ивеала наследява Роберто Азеведо, който напусна поста през август 2020 година.
Източник: banker.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР