Незабавни проверки след тежката катастрофа край София с жертви и множество ранени
Един умрял и 16 ранени при тежка злополука край София тази нощ. Сблъсъкът е сред рейс и камион на автомагистрала „ Хемус “. Сред потърпевшите има и дете. И двамата водачи имат регистрирани голям брой нарушавания. Но кой е виновният?
Все още се обясняват аргументите за тежкия случай, при който почина 73-годишен мъж, а други 16 души пострадаха. Катастрофата е станала наоколо до входа на София, няколко километра преди града, малко след 01.00 часа през нощта. Автобусът е пътувал от Добрич към летище София, откъдето пасажерите е трябвало да заминат на екскурзия до Малдивите. Към момента шестима души остават приети в болница. Трима от потърпевшите са настанени в УМБАЛ „ Света Анна “, измежду които е и 69-годишна жена в тежко положение с фрактури на тазовите кости. В болничното заведение се лекуват и двама мъже, единият от които е претърпял интервенция.
Шофьорът на рейса също остава за лекуване в болница „ Царица Йоанна “. 59-годишният мъж е с мозъчно разтърсване и контузии по главата, само че е в устойчиво общо положение. Двама души остават приети в болница и във Военномедицинската академия. По данни на проверяващите, водачът на рейса има 45 регистрирани нарушавания на пътя, а книжката му е била отнемана за 10 месеца поради злополука след приложимост на алкохол. При сегашния случай пробите му за алкохол и опиати са негативни.
Различна е обстановката при 42-годишния водач на камиона, който има 29 нарушавания на пътя и две отнемания на шофьорската брошура. Полевият тест е отчел позитивна проба за амфетамини и метамфетамини. По негови думи обаче резултатът може да е повлиян от банкет на лекарства, заради което се изчакват резултатите от кръвната проба. Двамата водачи са арестувани, като лидерът на рейса остава под наблюдаване в болница.
Комисар Мартин Цурински- зам.-началник на Пътна полиция към Столична дирекция на вътрешните работи: „ Това, което знаем за двамата водачи е, че единят лидер, който ръководи рейса има информация за осъществени от него 45 нарушавания на закона за придвижване по пътищата, като през 2017 година е търпял отнемане от 10 месеца. За ПТП с алкохол, доколкото знам, от лидера на влекача, досега в картона има 29 нарушавания, като е търпял две лишавания също обратно във времето, едно през 2006 година от 1 месец и едно през 2008 за 5 месеца. “
Министърът на превоза Георги Пеев към този момент е разпоредил незабавна инспекция по отношение на тежкия случай. Кметът на София Васил Терзиев изрече съболезнования на околните на починалия и съобщи, че мислите му са със потърпевшите. Той благодари и на екипите на Столичната община, които през цялата нощ са взели участие в разчистването на пътния сектор и оказването на подпомагане на място.
Вижте повече в директното включване на Карина Караньотова
Все още се обясняват аргументите за тежкия случай, при който почина 73-годишен мъж, а други 16 души пострадаха. Катастрофата е станала наоколо до входа на София, няколко километра преди града, малко след 01.00 часа през нощта. Автобусът е пътувал от Добрич към летище София, откъдето пасажерите е трябвало да заминат на екскурзия до Малдивите. Към момента шестима души остават приети в болница. Трима от потърпевшите са настанени в УМБАЛ „ Света Анна “, измежду които е и 69-годишна жена в тежко положение с фрактури на тазовите кости. В болничното заведение се лекуват и двама мъже, единият от които е претърпял интервенция.
Шофьорът на рейса също остава за лекуване в болница „ Царица Йоанна “. 59-годишният мъж е с мозъчно разтърсване и контузии по главата, само че е в устойчиво общо положение. Двама души остават приети в болница и във Военномедицинската академия. По данни на проверяващите, водачът на рейса има 45 регистрирани нарушавания на пътя, а книжката му е била отнемана за 10 месеца поради злополука след приложимост на алкохол. При сегашния случай пробите му за алкохол и опиати са негативни.
Различна е обстановката при 42-годишния водач на камиона, който има 29 нарушавания на пътя и две отнемания на шофьорската брошура. Полевият тест е отчел позитивна проба за амфетамини и метамфетамини. По негови думи обаче резултатът може да е повлиян от банкет на лекарства, заради което се изчакват резултатите от кръвната проба. Двамата водачи са арестувани, като лидерът на рейса остава под наблюдаване в болница.
Комисар Мартин Цурински- зам.-началник на Пътна полиция към Столична дирекция на вътрешните работи: „ Това, което знаем за двамата водачи е, че единят лидер, който ръководи рейса има информация за осъществени от него 45 нарушавания на закона за придвижване по пътищата, като през 2017 година е търпял отнемане от 10 месеца. За ПТП с алкохол, доколкото знам, от лидера на влекача, досега в картона има 29 нарушавания, като е търпял две лишавания също обратно във времето, едно през 2006 година от 1 месец и едно през 2008 за 5 месеца. “
Министърът на превоза Георги Пеев към този момент е разпоредил незабавна инспекция по отношение на тежкия случай. Кметът на София Васил Терзиев изрече съболезнования на околните на починалия и съобщи, че мислите му са със потърпевшите. Той благодари и на екипите на Столичната община, които през цялата нощ са взели участие в разчистването на пътния сектор и оказването на подпомагане на място.
Вижте повече в директното включване на Карина Караньотова
Източник: bnt.bg
КОМЕНТАРИ




