Един тон слонова кост и един тон люспи от панголини бяха задържани в Кот д'Ивоар
Един звук слонова кост и един звук люспи от панголини / известни още като люспеници (Pholidota), гущероподобни бозайници/, бяха арестувани в Кот д'Ивоар, заяви организацията за отбрана на природата Eagle. Задържани са шестима души. Според Eagle към 400 предмета, направени от слонова кост, кожи на пантери, принадлежности за обработка на слонова кост и оръжия са арестувани от Отдела за битка с интернационалната престъпност на полицията в Кот д'Ивоар.
Трима от шестимата задържани са жители на Кот д'Ивоар, а другите трима са виетнамци. Според неправителствената организация, със седалище в Съединени американски щати и работеща в 10 африкански страни против трафика предпазени типове на локалната флора и фауна, шестимата са интернационалните трафиканти. Те ще бъдат изправени пред прокурор в петък. В информацията на Eagle не се прецизира цената на арестуваните предмети, нито от кое място произлизат и каква е дестинацията им. Очаква се тези детайлности да бъдат оповестени публично от полицията на Кот д'Ивоар.
На черния пазар във Виетнам и Китай, люспите от панголин се търгуват по повече от 1000 евро за кг. В националната медицина на тези страни се води, че те имат многочислени лечебни свойства, както и че са афродизиак. Всъщност, съгласно учените люспите са кератинови и не се разграничават по състав от човешките нокти да вземем за пример. Панголинът е неповторим бозайник, затрупан с люспи, притежаващ дълъг леплив език, с който лови инсекти. Той населява тропическите и екваториални гори на Африка и Югоизточна Азия. Този бозайник е най-честата жертва на трафик в света. Само през последните 10 години са уловени към един милион панголини.
Панголинът е застрашен от изгубване и е предпазен от Международната спогодба за възбрана на търговия със застрашени от изгубване диви типове CITES. Популацията му е намаляла с 50% за последните пет години в Кот д'Ивоар, където интернационалният трафик бележи растеж. Заради усилването на битката против бракониерството и противозаконната търговия с животни в Източна Африка, трафикантите употребяват нови канали, минаващи през Западна Африка, където управляващите са доста по-фокусирани в битката против наркотрафика.
В Кот д'Ивоар законът не е изключително непоколебим към бракониерите и трафикантите, които рискуват затвор два месеца и една година, както и санкция от 3 000 до 300 000 CFA франка, /равняващи се на 4.50 до 450 евро/. /CFA франк е валута, употребена в голям брой централноафрикански и западноафрикански страни. Съкращението CFA идва от Colonies françaises d'Afrique – френски африкански колонии./ /АФП
Източник: bgnes.com
КОМЕНТАРИ




