Кахокия – един от най-големите градове в древността
Един от забравените градове на американския континент – Кахокия – е най-сложно устроения античен археологически комплекс на север от предколумбийските градове в Мексико. Бил е населяван евентуално от най-напредналата цивилизация, намираща се сред мексиканската пустиня и северните елементи на Съединени американски щати.
Археолозите считат Кахокия за една от най-могъщите колонии в мисисипската просвета. Цивилизацията е процъфтявала 500 години преди идването на европейците. Оригиналното име на града е тайнственост. Името, с което назоваваме територията, идва от племето Кахокия – първите хора, които френските пътешественици разкрили в района.
Смята се, че първите заселници идват през VIII век и цивилизацията им се разраства фрапантно до 1050 година Открити са археологически доказателства, че регионът е бил обитаем още преди 3200 години, само че градът е основан доста по-късно – в интервал, който не се обуславя с огромни промени, а по-скоро с дълготрайно развиване в разбирането за каменните принадлежности, кожарството, текстилното произвеждане, култивирането на растенията и построяването на жилища.
Археолозите означават, че не е наложително заселниците на Кахокия да са потомци на първичните заселници от мисисипската ера. С течение на времето районът е бил населяван от разнообразни племена.
Цивилизацията на Кахокия не е оставила след себе си никакви писмени сведения, само че са открити доста артефакти, в това число глинени, каменни, медни, и дървени съдове.
Но развиването на кахокийците не стопира до такава степен – градът, който са построили, е един от най-големите и комплицирано устроени в цяла Америка. Площта му е 5.6 квадратни километра, а на територията му се извисяват 80 хълма. Археолозите считат, че в предишното градът е бил още по-голям – с двойно по-голяма повърхност и стотици здания с разнообразни функционалности.
Смята се, че в разцвета си градът е приютявал към 15 000 души, макар че общото население на района е наброявало 40 000. Дори има теории, че в този интервал това е бил най-големият град на целия континент.
За център на античния град се смята Хълмът на монаха. Домът на основния сановник се е намирал на върха на хълма и е представлявал храм, изработен от дървен материал.
Социалната конструкция на антична Кахокия е наподобявала тази на обществото на маите и античните египтяни – йерархична аристокрация и пролетариат от плебеи.
Упадъкът на Кахокия е доста внезапен – към XIV век обществото се разпада и градът е зарязан. Подобно на маите и юкатанската цивилизация, основните фактори за неочаквания крах били прекомерното консумиране на естествените запаси, извънредно грандиозните архитектурни планове, сушата и пренаселването.
Ancient Code