Един от най-прочутите камерни състави в Европа – италианският квартет

...
Един от най-прочутите камерни състави в Европа – италианският квартет
Коментари Харесай

Лятото е класика

Един от най-прочутите камерни сформира в Европа – италианският квартет " Кремона " (Quartetto di Cremona), ще изнесе първия си концерт в България.

Събитието ще се състои на 10 юли в тържествената зала на Военния клуб в София и с него ще бъде намерено лятното издание на Международния музикален фестивал Allegra. За своя български дебют музикантите са подготвили специфична селекция с камерна музика от Джакомо Пучини, Джузепе Верди и Франц Шуберт. Програмата е замислена като елегантен мост сред италианската емоционалност и австро-германската класическа традиция. Четири дни по-късно, още веднъж на сцената на Военния клуб, следва среща с двама съидейници - Шуман, който разпознава в младия Брамс „ оня, който трябваше да пристигна “ и Брамс, който цялостен живот носи естетиката на своя наставник.

Ще се пренесем там, където пролетната еуфория на Струнния квартет в ми-бемол мажор на Роберт Шуман среща есенната мъдрост на Йоханес Брамс, претворена в Кларинетния му квинтет. За този концерт Петър Найденов събира отбор от виртуози. Салих Джан Геврек, Фабио ди Казола, Екарт Рунге, Лех Ушински, Стоимен Пеев и Валерий Соколов построяват плътната, топла основа, която разкрива дълбоките прочувствени пластове на двете концертни произведения. Тази концертна вечер е специфична в програмата на фестивала – украшение, поради наличието на същински звезди на музикалната сцена и акцента върху камерните концерти, които са специалитет на Allegra през цялото време на фестивалния живот.

На 16 юли , е вечерта, в която се усеща синергията, родена от срещата на най-талантливите млади музиканти с опита на звездите на международната сцена – това в резюме е The Next Generation Orchestra , план или по-скоро задача, с която Allegra се гордее и поддържа с доста обич. На сцената ще излязат най-хубавите студенти от майсторските класове на три огромни фигури в актуалното изпълнителско изкуство : Ямей Ю (цигулка), Константин Хайдрих (виолончело), Александър Гордън Земцов и артистичния шеф и основател на Allegra - Петър Найденов (контрабас) . Програмата сплотява творби, в които се преплитат младежкият ентусиазъм и почитта към традицията. Вечерта стартира с Вариациите по тематика от Чайковски на Антон Аренски – музикална епитафия към неговия преподавател, превръщаща тъгата в монумент на традицията. Следва дързостта на 17-годишния Моцарт и неговия Концерт за цигулка №1, въодушевен от италианското belcanto.

Неслучайно финалът на това издание на бижуто на фестивалите – Allegra е под мотото Триумф на духа. Виена – безконечният привлекателен център на музикалния талант и сцена на най-големите симфонични триумфи – е невидимата нишка във финалната вечер на тазгодишното издание на фестивал Allegra на 17 юли. Градът на триумфите на Бетовен, Брамс и Щраус-син стои в основата на празничния катарзис. На сцената излиза изключителната Йоана Гойчеа , лауреат на най-престижните състезания и собственик на исторически „ Гуаданини “ от 1761 година Нейният образован тон и огнен характер разкриват дълбоката човешка страст на Концерта за цигулка от Брамс. Под палката на Джеймс Лоу, занаятчия на оркестровия баланс, Фестивалният оркестър „ Алегра “ ще трансформира финала в звуков фойерверк. Така програмата затваря своя кръг: от героичния възторг на Бетовен, през философската дълбочина на Брамс, до искрящата виенска наслада на Щраус – напомняйки, че изкуството непроменяемо води към светлината.

Подробности за програмата на фестивала, за солистите, както и билети за концертите може да намерите . Билетите се продават и в мрежата на epayGO и на касите на Изипей.

И тази година за вярната аудитория на Allegra е очакван фестивален билет, който обезпечава достъп до всички концерти на преференциална цена.

Фестивал и академия Алегра се организират под патронажа на Посолството на Швейцария, с финансовата поддръжка на Министерство на културата и Столичната община – Календар на културните събития и СПК, Италианския културен институт и Фондация „ Константин и Зиновия Кацарови ” и в партньорство с НМУ „ Любомир Пипков ”.

Лятото е класика

Източник: fakti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР