Австралийски оператор на детски градини ще инсталира видеонаблюдение след обвинения в злоупотреба
Един от най-големите частни оператори на детски градини в Австралия ще конфигурира видеокамери за наблюдаване в над 400 центъра, дни откакто се появиха обвинявания в полово принуждение над деца против чиновник, съобщи Би Би Си.
G8 Education ще разреши на родителите и полагащите грижи да избират кой може да сменя пелените на децата им и да ги води до тоалетна, заяви компанията.
Ръководителят на компанията съобщи, че обвиняванията са " надълбоко притеснителни " и се извини за " неизмеримата болежка, породена на нашите фамилии ".
Австралийската компания ръководи близо две десетки марки детски градини и има към 10 000 чиновници, които се грижат за към 41 000 деца.
Във вторник ръководещият шеф на компанията Педжман Окховат разгласи, че ще бъде поръчан и самостоятелен обзор на обвиняванията против Браун, откакто полицейското следствие и наказателното произвеждане приключат.
" Основният ни фокус сега е да подкрепим всички наранени фамилии, както и членовете на нашия екип във Виктория ", сподели той.
Инсталирането на видеонаблюдение във всички центрове на G8 Education ще бъде " ускорено " и идва след експериментален интервал на някои места, заяви компанията, само че не даде времева рамка за внедряването.
„ Въпреки че инсталирането ще отнеме време, ние сме ангажирани с прозрачността и ще осведомяваме нашите фамилии и екип с навременни актуализации, когато има повече информация “, сподели представител на компанията.
На въпрос дали фамилиите и личният състав ще би трябвало да дадат единодушие, преди да бъдат следени, компанията съобщи, че схваща " значимостта на спазването на условията за сигурност на децата, достолепие на децата, дискретност и отбрана на данните ".
Компанията ще се " ангажира със спазването на всички съответни закони за дискретност и секторни разпореждания и приемането на най-хубавите практики за киберсигурност ", добави тя.
Говорителят не посочи кой ще ръководи системите за видеонаблюдение, кой ще има достъп до записите или какъв брой дълго ще се съхраняват записите.
За специалиста по сигурността на децата и някогашен детектив Кристи МакВий, видеонаблюдението " ще бъде толкоз положително, колкото са хората, които го ръководят ".
" То може да бъде заобиколено и доказателствата могат да бъдат унищожени, с цел да се защитят ползите на организацията ", сподели тя.
В случая с Ашли Пол Грифитс – който сега излежава доживотна присъда за обезчестяване и полово малтретиране на близо 70 млади девойки в детски градини в Австралия и чужбина – видеонаблюдението в центровете, където е работил, не е подействало като възпиращ фактор, сподели МакВий.
Професор Дарил Хигинс, който управлява Института за проучвания на отбраната на децата към Австралийския католически университет, повтори тези опасения.
" Това не е вълшебно решение ", сподели професор Хигинс, " и ще изисква съществени съвещания за това дали, къде, по какъв начин и за какво бихме го внедрили ".
" Кой би гледал записите и по какъв начин биха били употребявани? ", попита той.
Мартин Милс-Бейн, старши учител по ранно детско обучение в Университета на Южна Австралия, се тревожи, че видеонаблюдението ще обезпечи " подправено възприятие за сигурност " и ще разреши на операторите да забавят по-добри ограничения, като да вземем за пример увеличение на съотношението персонал-деца.
Той също по този начин сподели, че даването на опция на родителите и полагащите грижи да избират кой сменя пелените и води децата до тоалетните може да окаже спомагателен напън върху дамите работнички и да докара до дискриминация по сексуален симптом в процесите на наемане.
Разследванията на хипотетичните закононарушения на Браун откриха, че той е работил в 20 детски градини – в това число центрове, които не се ръководят от G8 Education – сред 2017 година и ареста му през май тази година.
Това накара здравните управляващи да изискат от фамилиите на към 1200 деца, които са били под грижите на Браун в тези центрове, да се подложат на проби за инфекциозни болести.
Тестовете бяха " защитна мярка ", споделиха управляващите. Обвиненията против Браун също по този начин накараха щатските и федералните държавни управления да обещаят по-строги инспекции на личния състав и разпореждания в бранша на детските грижи.
Браун е упрекнат в обезчестяване на дете и полово принуждение, както и в произвеждане и разпространяване на материали за малтретиране на деца, свързани с деца на възраст сред пет месеца и две години.
Той към момента не се е признал за отговорен, само че е арестуван под стража и би трябвало да се яви в магистратския съд в Мелбърн през септември.




